REKLAMA

Francja: Zlikwidowano kilka obozów imigranckich na północy Paryża

Francja: Zlikwidowano kilka obozów imigranckich na północy Paryża

W Porte d’Aubervilliers ewakuowano ponad 200 migrantów. W tym samym czasie około pięćdziesiąt stowarzyszeń manifestowało potępiając „zaostrzenie” polityki dotyczącej obozów imigranckich.

REKLAMA

Kilka obozów położonych na skraju obwodnicy w północnej części Paryża, w Porte d’Aubervilliers, zostało zlikwidowanych i ponad 200 migrantów, w tym kilkadziesiąt rodzin z dziećmi, zostały ewakuowanych.

W oczekiwaniu na zakwaterowanie, samotni mężczyźni mieli być zabierani do ośrodków tymczasowych (CAES) w Ile-de-France, a rodziny do ośrodków opieki dziennej w Paryżu. Z kolei, co najmniej 200 innych migrantów opuściło obóz dobrowolnie, nie wsiedli do żadnego z sześciu autobusów wynajętych przez władze, lecz czekali w pobliżu, aż firma sprzątająca zakończy porządkowanie, aby wrócić tam ponownie.

„Niektórzy wrócą jeszcze dziś wieczorem. Są już przyzwyczajeni, pakują swoje rzeczy spokojnie, składają swoje namioty, aby później wrócić. To się powtarza. Za trzy dni, 70% obozu zostanie zapełnione, więc połowa migrantów wolała nie wsiadać do autobusów – powiedział Agence France-Presse (AFP) Yann Manzi, współzałożyciel stowarzyszenia  imigrantów Utopia 56.

Piekielny Cykl

Ponad pięćdziesiąt stowarzyszeń ostrzega przed wzrostem liczby osób „żyjących w skłotach, nędznych fawelach lub w obozach w opłakanych warunkach sanitarnych i społecznych”. W manifeście ubolewa się nad „brakiem woli politycznej i środków do poszanowania zasady bezwarunkowej akceptacji” przez rząd. Migranci to „ofiary dyskryminacji”, stoją obecnie w obliczu „zaostrzenia” i „degradacji” „warunków dostępu do mieszkania i wsparcia”, polityki mającej na celu „zniechęcenie do ubiegania się o azyl”.

Ponadto organizacje te przypominają, że ludzie, którym udzielono azylu i mieszkają w schroniskach, czasami umieszcza się na ulicy bez żadnego alternatywnego zakwaterowania, na wniosek państwa i francuskiego urzędu ds. Imigracji i integracja (OFII). To według nich „piekielny cykl prowadzący do zwiększenia liczby ludzi na ulicy”.

Około tysiąca migrantów zostało ewakuowanych od kwietnia z różnych obozów położonych w północnej części Paryża. Niestety te obozy nieuchronnie się odbudowują.

lemonde
 
REKLAMA

Komentarze