REKLAMA

Francja zapłaci odszkodowania za … zakaz zasłaniania twarzy?! ONZ murem za zasadami islamu

Francja zapłaci odszkodowania za … zakaz zasłaniania twarzy?! ONZ murem za zasadami islamu

Komitet Praw Człowieka przy ONZ stwierdził dzisiaj, że francuski zakaz noszenia nikabów – chust zasłaniających twarz, jest naruszeniem prawa do manifestowania własnych poglądów religijnych. Instytucja ta nakazała również zapłacić odszkodowania dla kobiet, które w 2012 roku zostały we Francji skazane za zasłanianie twarzy w miejscu publicznym.

REKLAMA

Komitet stwierdził, że francuskie przepisy stanowią naruszenie podstawowych praw obywateli – prawa do manifestowania przekonań religijnych. Oenzetowska agenda w swoim werdykcie stanęła po stronie islamskich oskarżycieli i nakazała wypłatę odszkodowań dla dwóch kobiet skazanych za odmowę podporządkowania się zakazowi w miejscach publicznych.

Czytaj także: Irański prokurator generalny: Obecność kobiet na trybunach prowadzi do grzechu

We Francji od 2011 roku obowiązuje zakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych nie tylko burką czy nikabem, ale i np. kaskiem motocyklowym czy kominiarką. Obostrzenie to obowiązuje w takich miejscach jak dworce, urzędy, parki czy sklepy. Wyznawczynie islamu utrzymują, że jest to dyskryminacja oraz atak na wolność słowa i myśli. Zaznaczają, że odsłanianie ciała w miejscach publicznych jest dla nich poniżające.

W szczególności Komitet nie dał wiary francuskim twierdzeniom, że zakaz zasłaniania twarzy był konieczny i proporcjonalny ze względu na bezpieczeństwo, albo w celu budowania »żyjącego wspólnie społeczeństwa – czytamy w uzasadnieniu Komitetu ONZ. Decyzje tego gremium nie są wiążące, a Wielka Izba Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu uznała już wcześniej, że zakaz zasłaniania twarzy nie łamie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, wolności wyznania i sumienia.

dzienniknarodowy.pl

Zobacz także:

REKLAMA

Komentarze