REKLAMA

Francja: Ministerstwo nie zwróci za lekarstwo na Alzheimera – więcej pieniędzy na in vitro i operację zmiany płci

Francja: Ministerstwo nie zwróci za lekarstwo na Alzheimera – więcej pieniędzy na in vitro i operację zmiany płci

Pomimo protestów pacjentów cztery leki na chorobę Alzheimera nie będą zwracane od 1 sierpnia. Minister zapewnia, że to wyłącznie medyczna decyzja, za którą stoją raporty niezależnych instytucji.

Decyzja została opublikowana w piątek rano w Dzienniku Urzędowym. Leki przeciw chorobie Alzheimera zostały uznane za niewystarczająco skuteczne i potencjalnie ryzykowne. Ministerstwo podjęło decyzję o tym, że nie będą refundowane przez Ubezpieczenie Zdrowotne od 1 sierpnia.

REKLAMA

We Francji od 850 000 do 900 000 osób dotkniętych chorobą Alzheimera i pokrewnymi chorobami. Minister zapewnia, że pieniądze zostaną przeznaczone dla sektora medyczno-społecznego, który wspiera chorych.

Pacjenci są jednak innego zdania, dla nich decyzja ma podłoże polityczne, a nie medyczne. Francuskie stowarzyszenia protestują od początku ogłoszenia decyzji minister. Adam Gwiazda komentuje – Jej mąż właśnie ogłosił że nie będzie ponownie kandydował na prezesa Inserm, więc się musi jakoś kompensować.

Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) to utworzona w 1964 roku francuska instytucja badawcza, której obszarem działalności są szeroko rozumiane nauki medyczne, zarówno podstawowe jak i kliniczne, a także badania z zakresu zdrowia publicznego

 

REKLAMA

Komentarze