REKLAMA

Europa dramatycznie się starzeje. Afryka motorem demograficznym świata

Europa dramatycznie się starzeje. Afryka motorem demograficznym świata

Parlament Europejski opublikował raport, z którego wynika, że Europa starzeje się w dramatycznym tempie. PE zaznacza, że motorem demograficznym świata stała się Afryka.

REKLAMA

Według prognozy bazowej Biura Analiz Parlamentu Europejskiego liczba ludności UE-28 osiągnie 528,6 mln w 2050 r., a następnie zacznie spadać. Co ważne w tym samym czasie światowa populacja znacznie wzrośnie – z prawie 7,4 mld w 2015 r. do ponad 10 mld w 2055 r., a następnie przekroczy 11 miliardów.

„Nasz kontynent starzeje się dramatycznie, a proces ten napędza zarówno znaczny wzrost średniej długości życia, jak i niższy niż w przeszłości wskaźnik urodzeń. Mediana wieku w UE-28 wzrosła z 38,3 w 2001 r. do 42,8 w 2017 r . To wzrost o 4,5 roku w ciągu zaledwie 16 lat”

„Dane na poziomie UE-28 zawierają wyraźny komunikat o starzeniu się społeczeństwa. Bez wyjątku odnosi się to do każdego z 28 państw członkowskich, przy czym istnieją różnice w stopniu i czasie tego procesu” – zauważono w raporcie.

Europa stoi jednak przed jeszcze jednym wyzwaniem. Według posła rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w Turcji oraz szefa parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa i Wywiadu Europa stanie się muzułmańska w przeciągu dwóch dekad.

„Europa przeżywa niezwykły czas: jej populacja maleje i starzeje się. Ma bardzo starą populację, a więc ludzie przybywają z zewnątrz by tam pracować. Wszyscy nowo przybyli to muzułmanie: z Maroka, Tunezji, Algierii, Afganistanu, Pakistanu, Iraku, Iranu, Syrii i Turcji” – mówi turecki poseł.

gosc/medianarodowe
REKLAMA

Komentarze