REKLAMA

Dziś rocznica Rzezi Pragi – 223 lata temu Rosjanie zamordowali 20 tysięcy Polaków

Dziś rocznica Rzezi Pragi – 223 lata temu Rosjanie zamordowali 20 tysięcy Polaków

REKLAMA

4 listopada 1794 roku  wojska rosyjskie, dowodzone przez Aleksandra Suworowa, przełamały polską obronę. Wchodzący do na warszawską Pragę Rosjanie rozpoczęli rzeź Polaków. Rosjanie mordowali dzieci, kobiety, cywilów, osoby starsze, duchownych. Praskie ulice zaległy trupy zarżniętych i często okradzionych przez Rosjan z ubrań nagich Polaków.

Order Suworowa zarówno w Związku Sowieckim był jak i w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej jest jednym z wyższych oznaczeń wojskowych. Rosjanie są dumni ze zbrodni zarówno Rosji carskiej, jak i Związku Sowieckiego. Uważają, że najwybitniejszą osobą w ich historii był Józef Stalin.

Wydarzenie upamiętnia krzyż, który stoi na Starej Pradze przy ul. Jagiellońskiej.

REKLAMA

Jak pisał jeden ze świadków tego wydarzenia:

Widok Pragi był okropny, ludzie obojej płci, starcy i niemowlęta u piersi matek pomordowane leżały na kupie; krwią zbroczone i obnażone ciała żołnierzy, połamane wozy, pozabijane konie, psy, koty nawet świnie. Tu i ówdzie drgały jeszcze członki umierających. Całe miasto Praga stało w płomieniach i w dymie, a dachy zawalały się z trzaskiem, któremu odpowiadało przeraźliwe wycie kozaków, klątwa rozjuszonego żołdactwa. Kupami leżały krwią zbroczone trupy zwycięzców […] Nikt dotąd nie odważył się pokazać na Pradze; przybyło wprawdzie kilku chciwych zysku Żydów, ale tych kozacy zaraz pochwyciwszy za nogi, tłukli łbami o mur, aż mózg wytrysnął, po czym znalezione pieniądze dzielili między siebie. Za 35 złotych i srebrnych zegarków zapłaciłem 35 rubli. Pełen kapelusz połamanego srebra dostałem za 2 ruble

prawy.pl/histmag.org

REKLAMA

Komentarze