Pilne: Andrzej Duda przedstawił projekty ustaw reformujących sądownictwo

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
sądownictwo

/ fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP

Równo dwa miesiące temu prezydent Duda zawetował dwie z trzech ustaw sądowych Prawa i Sprawiedliwości. Dzisiaj przedstawił własne projekty reformujące sądownictwo (Krajową Radę Sądowniczą i Sąd Najwyższy). Oprócz tego zapowiedział konieczne zmiany w Konstytucji Rzeczpospolitej.

Prezydent miał przede wszystkim zastrzeżenia do nieograniczonej władzy, jaką otrzymałby rząd po podpisaniu ustaw o KRS i SN. Przedstawionego przez niego projekty mają mieć charakter społeczny i wprowadzać zmiany, które obiecał w kampanii wyborczej.

Projekt wprowadza bardzo ważne narzędzie dla obywateli, które pomoże im w walce z niesprawiedliwymi wyrokami prawomocnymi. Obywatele będą mogli odwołać się od każdego wyroku prawomocnego poprzez tzw. skargę nadzwyczajną. W związku z tym powstanie w Sądzie Najwyższym Izba Kontroli Nadzwyczajnej, która będzie tymi sprawami się zajmować. Jednocześnie zostanie wprowadzona Izba Dyscyplinarna, która będzie kontrolować dotąd bezkarnych sędziów.

Sędziowie Najwyżsi będą wybierani przez Senat spośród kandydatów Sejmu oraz obywateli, natomiast będą odchodzić po ukończeniu 65 lat. Będą mieli jednak wybór aby odwołać się do prezydenta z prośbą o pozostanie na stanowisku.

Członkowie Krajowej Rady Sądownictwa mają być wybierani większością 3/5 głosów, co gwarantuje ponadpartyjność kandydatów. Kandydaci mogą być też zgłaszani przez grupę 2 tys. obywateli lub środowiska sędziowskie. Termin na głosowanie wynosi 2 miesiące, a w przypadku braku wyboru będzie decydował prezydent. Aby jednak tego dokonać, konieczna jest zmiana Konstytucji, którą prezydent zapowiedział.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY