Członek Papieskiej Akademii Życia o antykoncepcji: “W sytuacjach, w których naturalne metody są niemożliwe, należy znaleźć inne formy odpowiedzialności”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Ks. Maurizio Chiodi, teolog z Papieskiej Akademii Życia, w czasie jednego ze swoich wykładów wygłosił bardzo kontrowersyjną teorię na temat stosowania antykoncepcji przez katolickie małżeństwa.

Wykład “Odczytanie Humanae Vitae (1968) na nowo w świetle Amoris Laetita (2016)” odbył się 14 grudnia, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Był on częścią konferencji dotyczącej encykliki papieża Pawła VI “Humanae Vitae”.

Zdaniem ks. Chiodi w sytuacjach, kiedy metody naturalne są niemożliwe lub niewykonalne, należy znaleźć inne formy odpowiedzialności. Oficjalnie i obiektywnie istnieje rzecz jasna pewna norma. Duchowny stanął jednak na stanowisku, iż rozdział ósmy encykliki papieża Franciszka “Amoris Laetita” stawia dwa “wielkie pytania”. Jedno dotyczy “obiektywnej ważności okoliczności łagodzących oraz subiektywnej odpowiedzialności sumienia”, drugie zaś “fundamentalnej relacji między normą a rozeznaniem”.

Normy moralne nie mogą być redukowane do obiektywnej racjonalności, ale przynależą do ludzkiego życia rozumianego jako opowieść o zbawieniu i łasce. Normy zachowują dobro i uczą na jego sposób. Ale są też historyczne– komentuje ks. Chiodi.

Mówca stanął również na stanowisku, iż normy moralne “mają symboliczną i uniwersalną jakość, ponieważ wskazują na dobro, które prezentują, ale wskazują też na sumienie, którego strzegą i które pouczają”.

Technologia, w pewnych okolicznościach, może umożliwić ochronę odpowiedzialności aktu seksualnego, nawet przy założeniu decyzji, aby nie poczynać (dziecka)- komentuje duchowny- Technologii, jak mi się wydaje, nie można odrzucić a priori, kiedy stawką jest poczęcie dziecka. Technologia jest formą działania, a zatem wymaga rozeznania w oparciu o te okoliczności, które nie mogą być redukowalne do materialnej interpretacji normy- dodaje.

W wyżej wymienionych okolicznościach, użycie sztucznej metody regulowania poczęcia można uznać za akt odpowiedzialności, który nie jest podejmowany, aby radykalnie odrzucić dar potomstwa, ale ponieważ w takich sytuacjach odpowiedzialność wzywa parę małżeńską i rodzinę do innych form przyjęcia i gościnności- podsumował swoją wypowiedź mówca.

deon.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY