REKLAMA

Czechy nie popierają polskich żądań ws. reparacji wojennych

Czechy nie popierają polskich żądań ws. reparacji wojennych

REKLAMA

Czechy nie popierają polskich żądań ws. reparacji wojennych. Pomysł ten nie znajduje aprobaty u prezydenta Czech – Milosa Zemana.

Milos Zeman udzielił wywiadu w Lidove nowiny, w którym odniósł się do wysuwanych żądań ws. odszkodowań wojennych. Powiedział m.in. należy wziąć pod uwagę, iż ta sprawa nie jest żadnym tematem w relacjach niemiecko-czeskich.

Przedstawiciel Czech nawiązał do niedawnej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Kaczyński zarzucił Niemcom, że nie odpowiedzieli dotychczas za II wojnę światową. Podczas Konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS powiedział: Historycznie rzecz biorąc, trzeba sobie przypomnieć i warto, żeby o tym pamiętali nasi krytycy z Zachodu, że Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się niemieckiemu hitleryzmowi, a 17 dni później zostaliśmy zaatakowani także przez inny, ludobójczy totalitaryzm, przez Związek Sowiecki.

Milos Zeman przypomniał jednak, że nie popiera zdania Polski ws. reparacji wojennych. Powołał się również na niemiecko-czeską deklarację z roku 1997. Powiedział, że w wyniku jej podpisania państwa: nie będą obciążały wzajemnych relacji wynikającymi z przeszłości kwestiami politycznymi i prawnymi.

Agencja DPA informuje również, że stanowisko prezydenta poparł szef czeskiej dyplomacji, Lubomir Zaoralek. Zaoralek podkreślił, że tym tematem powinni zajmować się już historycy. To się w pełni opłaciło i nie ma powodu, by coś tu zmieniać.

REKLAMA

Warto zaznaczyć, że Czechy mogłyby się ubiegać o odszkodowania. W okresie II wojny światowej doszło na terenie Czech do masowej zagłady Żydów oraz przeciwników reżimu hitlerowskiego. Przeprowadzone zostały również przymusowe wysiedlenia 3 mln Niemców sudeckich. Wielu wypędzonych przez lata wysuwało żądania ws. reparacji wojennych.

W Polsce przygotowanie kolejnej analizy prawnej na temat możliwości domagania się przez nasz kraj odszkodowań za straty wojenne od Niemiec zlecił Biuru Analiz Sejmowych poseł PiS – Arkadiusz Mularczyk.

Reparacje wojenne – rekompensaty finansowe za straty i szkody spowodowane przez działania wojenne, wypłacane zaatakowanej stronie konfliktu w przypadku jej zwycięstwa bądź korzystnego dla niej rozejmu, wynikające z łamania przez napastników postanowień Konwencji haskiej z 1907 roku bądź innych aktów prawa międzynarodowego.

REKLAMA

Komentarze