Brexit z miękkim lądowaniem: Dalsze prace nad formą wyjścia z UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. publicdomainpictures.net

Sam Brexit nastąpi wraz z końcem stycznia przyszłego roku, lecz Wielka Brytania wciąż zamierza prowadzić rozmowy z Unią Europejską. Mają one ustalić przyszłe relacje pomiędzy obiema stronami. Unia zamierza uchronić wypracowaną wcześniej spójność ekonomiczno-przemysłową.

Wielka Brytania opuści Unię Europejska wraz z końcem stycznia 2020 roku. Nie oznacza jednak to koniec relacji ze Wspólnotą. Brexit pociągnie za sobą dalsze rozmowy pomiędzy obiema stronami. Do końca przyszłego roku Wielka Brytania i UE muszą wypracować odpowiednie umowy do dalszej współpracy.

Zobacz także: Życzenia od redakcji Mediów Narodowych! [WIDEO]

Fabian Zuleeg z brukselskiego think tanku European Policy Center uważa, że dalsze rozmowy będą trudniejsza, a co za tym idzie cięższe do ustalenia kompromisów.

“Do tej pory Wielka Brytania i UE rozmawiały tylko o warunkach wyjścia. Negocjowanie ich przyszłych relacji będzie jeszcze trudniejsze. Brexit stwarza wiele zagrożeń, na które “27” musi się przygotować” – powiedział.  

Dyrektor generalna ds. handlu przy Komisji Europejskiej Sabine Wyand obawia się, że Wielka Brytania nie przedłuży okresu przejściowego – “Biorąc pod uwagę wszystkie sygnały (…) musimy poważnie potraktować to, że Wielka Brytania nie zamierza przedłużać okresu przejściowego i musimy być na to przygotowani”. 

Przyszłość ekonomiczna i przemysłowa

Brukselska strona podkreśla, że w rozmowach z Wielką Brytanią należy podejść z wyrozumiałością oraz zapewnieniem równych zasad gry dla przedsiębiorstw funkcjonujących na Wyspach i w UE.

Wspólnota obawia się, że Brytania obniży standardy środowiskowe, prawa pracy, pomocy państwa czy też obniży podatki.

“Jeśli Wielka Brytania obniżyłaby standardy dotyczące ochrony środowiska, praw pracowniczych, podatków i konkurencji oraz ochrony konsumentów i danych, aby uzyskać przewagę konkurencyjną, niektóre państwa członkowskie UE będą naciskać na to, by blok poszedł w tę samą stronę, potencjalnie podważając ambicje regulacyjne UE” – obawia się ekspert z EPC.

Przyszłe stosunki pomiędzy stronami zostaną uwarunkowane równowagą praw i obowiązków oraz równością działań – ostrzegają europejscy liderzy po grudniowym szczycie przywódców państw unijnych.

onet/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY