REKLAMA

Brazylia: Prezydent elekt ułatwi dostęp do posiadania broni. Ma wydać specjalny dekret

Brazylia: Prezydent elekt ułatwi dostęp do posiadania broni. Ma wydać specjalny dekret

Jair Bolsonaro, który w jesieni został wybrany prezydentem Brazylii zapowiedział w sobotę, że wyda specjalny dekret, w którym wprowadzi przepisy mające zagwarantować dostęp do broni palnej dla osób niekaranych. Bolsonaro obejmie swój urząd 1 stycznia 2019 roku.

Prawicowy polityk przedstawił swoje plany na Twitterze. Ułatwienie dostępu do broni wśród Brazylijczyków było jednym z flagowych haseł, dzięki którym niespodziewanie wygrał on wybory na prezydenta największego kraju Ameryki Łacińskiej. Mówił on, że chce dać możliwość “dobrym ludziom”, by mogli sami wymierzać sprawiedliwość.

Brak obrazka

Obecne przepisy w Brazylii są bardzo restrykcyjne i radykalnie ograniczają dostęp do broni. Cywile mogą mieć broń jedynie w domu, a wsprzedaży są tylko małe kalibry. Pomimo tego, przestępczość z użyciem (na ogół nielegalnej) broni jest prawdziwą plagą, tylko w 2018 roku odnotowano 63 tysiące przypadków ofiar śmiertelnych. W referendum z 2005 roku 64 proc. obywateli Brazylii opowiedziało się za zakazem sprzedaży broni. Jak widać, społeczeństwo zmieniło jednak swoje zapatrywania wybierając prawicowego kandydata, dla którego posiadanie broni jest jedną z podstawowych wolności obywatelskich.

REKLAMA

Komentarze