“Bóg już tu nie mieszka?”, czyli o kościołach zamienianych na puby

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zamienienie zamykanych świątyń katolickich na puby czy siłownie to na Zachodzie chleb powszechni. Stolica Apostolska jest na etapie przygotowywania instrukcji, która ma na celu zapobiec przypadkom takiego typu. Już pod koniec listopada w Rzymie odbędzie się kongres pod hasem “Bóg już tu nie mieszka?”.

Organizatorem konferencji jest kard. Gianfranco Rafasi, zwierzchnik Papieskiej Rady Kultury. Hierarcha podkreśla, iż odbieranie świątyniom chrześcijańskim ich pierwotnego przeznaczenia jest szczególnie widoczne m.in. we Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii. Kościół tłumaczy zamykanie kościołów spadającymi wskaźnikami przyrostu naturalnego , sekularyzacją a także rezygnacją ludzi z praktyk religijnych.

65 tysięcy kościołów jest własnością parafii i diecezji. Ponadto około 25 tysięcy należy do państwa. Do tego trzeba doliczyć świątynie będące w rękach osób prywatnych i zgromadzeń zakonnych, a tu nie mamy dokładnych danych. W sumie szacujemy, że we Włoszech jest ponad 100 tysięcy kościołów, z czego około 100 opuszczonych- mówi Radiu Watykańskiemu ks. Valerio Pennasso.

Wystarczy poszukać w internecie, by znaleźć ogłoszenia mówiące o sprzedaży świątyń. U nas nie są to jeszcze wielkie liczby. Jednak kiedy ludzie widzą, że miejsca w których zostali ochrzczeni czy się modlili stały się pubami, lodziarniami czy sklepami często są mocno zgorszeni. Już w 1992 r. episkopat Włoch wydał wskazówki, by opustoszałe kościoły przekazywać na cele kulturalne, zamieniać w biblioteki, archiwa, muzea. To jest bardziej odpowiednia zmiana, jeśli nie przeznaczenie na kult to przynajmniej na kulturę, dzieła społeczne czy szerzenie miłosierdzia- dodał duchowny.

pch24.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY