Bluźnierca od „Klątwy” znów w Polsce! Tym razem Oliver Frljić zajmie się uchodźcami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Chorwacki reżyser teatralny Oliver Frljić zapracował na miano skandalisty. W naszym kraju kojarzy się przede wszystkim z „Klątwą”, w której w sposób wulgarny sprofanowano katolickie świętości – krzyż, na którym Pan Jezus umarł za wszystkich ludzi oraz postać św. Jana Pawła II. Teraz bałkański profanator zaprezentuje Polakom swoje spojrzenie na problem uchodźców i imigrantów. Partnerem wydarzenia jest Instytut Goethego‎ „przy wsparciu niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych”.

Frljić znów wystąpi w warszawskim Teatrze Powszechnym. Placówka zyskała złą sławę za sprawą napastliwie antykatolickiej i bluźnierczej „Klątwy” – właśnie w reżyserii Chorwata. Tym razem bałkański skandalista podejmie tematykę uchodźczą w spektaklu „Drugie wygnanie” podczas Festiwalu Miasto Szczęśliwe.

Jak wynika z opisu spektaklu na stronie Teatru Powszechnego, spodziewać możemy się zaangażowanego ideologiczne dzieła. Frljić ma bowiem w biografii epizody uchodźcze – pierwszy związany był z wydarzeniami wojny w Jugosławii, zaś drugi był efektem jego skandalizującej twórczości.

„W 2017 roku Frljić znowu znalazł się na wygnaniu. Jako dyrektor Chorwackiego Teatru Narodowego w Rijece w centrum swojej pracy artystycznej umieścił potrzebę przepracowywania wojennych zbrodni i traum – reakcją na to były groźby pozbawienia życia i uznanie za wroga publicznego” – czytamy na powszechny.com.

„W dobie rosnącego nacjonalizmu, nietolerancji wobec mniejszości i zagrożeń dla wolności sztuki, stajemy przed pytaniem: dokąd zmierzasz Europo?” – dodają autorzy opisu.

Festiwal Miasto Szczęśliwe potrwa kilka miesięcy, zaś Teatr Powszechny nie ograniczy się do działalności teatralnej. „W bogatym, rozłożonym na kilka miesięcy, programie festiwalu nie zabraknie też działań społecznych i edukacyjnych, wychodzimy bowiem z założenia, że kultura powiązana ze sprawną edukacją i animacją społeczną, jest jednym z najistotniejszych narzędzi rozwoju demokratycznego społeczeństwa” – zapowiada placówka.

Partnerami wydarzenia jest między innymi „Goethe-Institut, przy wsparciu niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych”.

PCH24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY