REKLAMA

Będą przywileje dla zaszczepionych w Polsce. Projekt rozporządzenia

Będą przywileje dla zaszczepionych w Polsce. Projekt rozporządzenia

Przedstawiony przez rząd projekt rozporządzenia zakłada m.in. zniesienie niektórych obostrzeń dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Zostanie także wprowadzona kwarantanna po przekroczeniu granicy, a także zakazy działalności, w tym obsługi stoków narciarskich. Projekt ma zostać ostatecznie przyjęty jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Projekt pojawił się w niedzielę w „Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów”. Według przedstawionych informacji, ma zostać przyjęty jeszcze w 2020 roku.

Dokument przewiduje zniesienie niektórych obostrzeń dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Będą mogli oni bez dodatkowych testów diagnostycznych korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, być przyjęci do domu pomocy społecznej, a także nie będą uwzględniani w limitach dotyczących tzw. spotkań towarzyskich.

Zobacz także: Rzecznik Przedsiębiorców apeluje o szersze wsparcie dla biznesu

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie będą musiały trafiać na kwarantannę w przypadku kontaktu z osobą zakażoną, albo po przekroczeniu granicy. Taki obowiązek będzie wobec pozostałych osób.

Rozporządzenie zakłada także wprowadzenie szeregu nowych restrykcji, m.in. w zakresie prowadzenia usług hotelarskich oraz działalności tzw. galerii handlowych. Zawiera zapowiedziany zakaz przemieszczania się w Sylwestra od godziny 19:00 i Nowy Rok do 6:00 rano. Dodatkowo zostanie wprowadzony zakaz funkcjonowania basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów lub udostępnianych zawodnikom kadry narodowej polskich związków sportowych. Zostanie także zakazana działalność polegająca na prowadzeniu wesołych miasteczek i parków rozrywki, pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w zamkniętej przestrzeni, oraz „pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej”. Zakaz ten dotyczy także obsługi stoków narciarskich oraz wypożyczania sprzętu rekreacyjnego „stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego”. Współzawodnictwo sportowe, zajęcia i wydarzeń sportowe zostaną ograniczone wyłącznie do sportu zawodowego, prowadzonego przez odpowiedni polski związek sportowy i wydarzeń bez udziału publiczności.

gazetaprawna.pl

REKLAMA

Komentarze