REKLAMA

Bandera „Bohaterem Ukrainy”? Jest wniosek do Rady Najwyższej

Bandera „Bohaterem Ukrainy”? Jest wniosek do Rady Najwyższej

Radio Swoboda poinformowało, że do Rady Najwyższej po raz kolejny wpłynął wniosek, aby Stepan Bandera został „Bohaterem Ukrainy”.

REKLAMA

Wniosek o obwołanie bohaterem Bandery został podpisany przez 21 deputowanych z różnych ugrupowań. To już kolejny taki dokument skierowany do Rady Najwyższej Ukrainy. W  2010 roku podobny dekret wydał Wiktor Juszczenko, jednak sąd uznał go za niegodny z prawem.

Czytaj więcej: Juszczenko o Banderze: „Patrzymy na niego jako na bohatera walk o niepodległość Ukrainy”

Tym razem wniosek został najpierw skierowany do komisji, która musi go zaopiniować przed rozpoczęciem prac w ukraińskim parlamencie. Dlatego też sam projekt nie został jeszcze obwieszczony na stronie Rady Najwyższej Ukrainy.

Przypominamy, że niedawno Wiktor Juszczenko udzielił dużego wywiadu na temat relacji polsko-ukraińskich. Były prezydent Ukrainy w tygodniku „Wprost” twierdzi, że akt pojednania pomiędzy krajami już dawno się dokonał.

Polityk starał się również przekonać, że Ukraińcy także byli ofiarą Polaków, natomiast czczenie Bandery jest wyrazem walki o niepodległość Ukrainy – Polacy proszę Was, żebyście to zrozumieli: my naprawdę nie czcimy Bandery jako kogoś, kto walczył przeciwko wam! Patrzymy na niego jako na bohatera walk o niepodległość Ukrainy.

Stepan Andrijowycz Bandera, ukr. Степан Андрійович Бандера – przywódca jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Organizacja jest odpowiedzialna za ludobójstwo dokonane na polskiej ludności Wołynia i Małopolski Wschodniej.

MediaNarodowe/dorzeczy

 

REKLAMA

Komentarze