REKLAMA

A jednak! Rząd Niemiec nadal eksportuje broń do Turcji

A jednak! Rząd Niemiec nadal eksportuje broń do Turcji

Niedawno rząd Niemiec zapowiadał, że wstrzymał eksport broni do Turcji w związku z inwazją na Kurdów. Okazuje się jednak, że zamówienia dotyczące zakupu broni wciąż są realizowane.

REKLAMA

Jak tłumaczą się Niemcy? Rząd „wstrzymał eksport broni do Turcji, ale tylko takiej, która mogłaby zostać użyta w obecnym konflikcie na północy Syrii” – podaje portal dorzeczy. Kilka dni temu Merkel zapowiadała, że „W tej sytuacji rząd Niemiec nie będzie dostarczał Turcji żadnej broni”.

Niemcy nie tylko wprowadziły w błąd opinię publiczną, ale także nie przyznają się do kłamstwa. Tłumaczą swoje wcześniejsze wypowiedzi i podkreślają, że jedynie „rząd federalny nie wydaje żadnych nowych zezwoleń na broń, która mogłaby zostać użyta przez Turcję w Syrii”.

CZYTAJ TAKŻE: Wkroczyła Rosja i USA. Ogłoszono rozejm, ale strzały cały czas padają

Władze Turcji na początku września rozpoczęły operację w Syrii. O inwazji na Syrię poinformował na Twitterze Recep Tayyip Erdogan. Prezydent podkreślał, że „siły tureckie rozpoczęły planowaną operację wojskową przeciwko kurdyjskim milicjom Ludowe Jednostki Samoobrony”.

Atak stał się możliwy po decyzji Donalda Trumpa. Prezydent USA ogłosił w niedzielę odwrót amerykańskich wojsk z Syrii – opuszczając swoich dotychczasowych kurdyjskich sojuszników

REKLAMA

Komentarze