Mamy aż 9 miejsc na podium w końcowych klasyfikacjach PŚ w kajakarstwie klasycznym

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsza dwójka kanadyjkowa mieszana sezonu Pucharu świata 2022 w kajakarstwie klasycznym: Sylwia Szczerbińska i Aleksander Kitewski / Fot. FB Cresovia Białystok Kajakarstwo

Mamy kolejny wielki sukces w kajakarstwie klasycznym. W opublikowanym rankingu za sezon Pucharu świata nasi reprezentanci zajęli aż 9 miejsc na podium w końcowych klasyfikacjach. Najlepiej spisaliśmy się aż w 4 konkurencjach zajmując pierwsze miejsca. W trzech zajęliśmy drugie miejsca a w dwóch trzecie pozycje.

Zakończył się sezon największych imprez w kajakarstwie klasycznym. Międzynarodowa Federacja Kajakowa ICF opublikowała ranking najlepszych kajakarzy i kanadyjkarzy w sezonie 2022 w cyklu pucharu świata, do którego zaliczały się dwa zawody o Puchar świata rozegrane w maju w Czechach i w Polsce oraz Mistrzostwa świata, które odbyły się w Kanadzie w sierpniu tego roku. Nasi reprezentanci zajęli aż 9 miejsc w pierwszej trójce w końcowych klasyfikacjach. A aż w 4 konkurencjach okazaliśmy się najlepsi.

Pierwsze miejsce w C4 na 500 m zajęła czwórka w składzie Aleksander Kitewski, Arsen Śliwiński, Oleksyj Koliadych i Łukasz Witkowski, która na mistrzostwach świata wystąpiła w trochę innym składzie zastępując dwóch ostatnich kanadyjkarzami Wiktor Głazunow i Norman Zezula.

Pierwsze miejsce w K2 na 200 m zajęła również polska osada, startująca w składzie Katarzyna Kołodziejczyk i Dominika Putto w zawodach Pucharu świata oraz Katarzyna Kołodziejczyk i Marta Walczykiewicz na mistrzostwach świata.

Bezkonkurencyjna w sezonie 2022 okazała się nasza czwórka kajakowa na 500 m zwyciężając obydwa zawody w Pucharze świata i zdobywając mistrzostwo świata. Bezapelacyjnie pierwsze miejsce w K4 na 500 m zajęły Adrianna Kąkol, Karolina Naja, Anna Puławska i Dominika Putto.

Najlepszą parą mieszaną w sezonie 2022 na kanadyjkach okazała się również polska para. Aleksander Kijewski i Sylwia Szczerbińska co prawda nie wygrała żadnych zawodów zaliczanych do końcowej punktacji, ale suma punktów z wszystkich zmagań pozwoliła zająć im pierwsze miejsce w klasyfikacji najlepszej kanadyjkowej pary mieszanej na 500 m.

Wielki sukces osiągnęła również Katarzyna Szperkiewicz zajmując drugie miejsce w końcowej klasyfikacji w C1 na 500 m.

A także nasza dwójka również zajmując drugie miejsce w C2 na 500 m. Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak.

Drugie miejsce w końcowej klasyfikacji sezonu PŚ zajęła też nasza czwórka C4 na 500 m, startująca w składzie: Aleksandra Jacewicz, Sylwia Szczerbińska, Katarzyna Szperkiewicz i Julia Walczak.

Na trzecim stopniu podium w końcowych klasyfikacjach PŚ stanęli jeszcze Wiktor Głazunow w konkurencji C1 na 1000 m.

A także w C2 na 1000 m Dominik Nowacki i Łukasz Witkowski.