Fiński skoczek skarcony za nieposłuszeństwo. Nie zaszczepił się na COVID-19

Fiński skoczek został skarcony za nieposłuszeństwo

Jarrko Maatta - skoczek narciarski z Finlandii / Fot. Twitter

Jarkko Maatta był w ubiegłych latach podporą reprezentacji Finlandii. Jednak, aż do ostatniego piątku od blisko roku nie prezentował się w zawodach rangi międzynarodowej. Przyczyny jego absencji są jednak bardziej tragiczne niż kontuzja, o której spekulowali kibice.
  • W ostatni weekend do fińskiej kadry powrócił utalentowany Jarrko Maatta, który przez ponad rok nie zaprezentował się na arenie międzynarodowej.
  • Teraz wychodzi na jaw, że fińska federacja nie chciała, aby zawodnik skakał.
  • Powodem tego było to, że skoczek nie zaszczepił się przeciwko COVID-19.
  • Na skocznie wrócił dopiero, gdy epidemia zaczęła ustępować, a przepisy uległy deradykalizacji.

Jarkko Maatta zdecydował, że nie zaszczepi się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jednakże, zgodnie z wytycznymi fińskiej federacji, związek wspierał finansowo w ostatnim czasie wyłącznie tych zawodników, którzy się zaszczepili. Skoczek złożył skargę do Sportowej Rady Ochrony Prawnej. Rozstrzygnięcia, które zapadły w zewnętrznych organach, nie były pomyślne dla zawodnika.

Zarząd federacji uznał, że w nieprzewidywalnej sytuacji związanej z koronawirusem związek ma prawo służyć wyższemu dobru i chronić swoich sportowców. Gdyby w drużynie zaczął się rozprzestrzeniać koronawirus, na którego zawodnika zostałaby zwrócona uwaga?

– stwierdził Ismo Hamalainen z fińskiej federacji.

Powrót po rocznej absencji

W chwili obecnej wobec unormowania się spraw związanych z pandemią koronawirusa nie było już przeszkód ku temu, by niezaszczepiony Jarkko Maatta wystąpił w kwalifikacjach do zawodów Pucharu Świata w Ruce, w których zajął 61. miejsce.

Sytuacja pomiędzy mną a federacją narciarską dziś jest już uporządkowana i niekoniecznie chcę odkopywać stare sprawy

– wyjaśnił Jarrko Maatta.

Jarkko Maatta jest złotym medalistą Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy z 2011 roku. To dwukrotny olimpijczyk i czterokrotny uczestnik mistrzostw świata. Najwyższą lokatę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata uzyskał w sezonie 2014/15, który ukończył na 32 pozycji.