Adrian Duszak ponownie wicemistrzem świata w teqball! Mamy jeszcze brąz w mikście

Zdjęcie ilustracyjne

Nasi medaliści mistrzostw świata w teqball: Adrian Duszak i Alicja Bartnicka / Fot. FB PZTEQ - Polish Teqball Association

Srebro i brąz wywalczyli nasi reprezentanci na mistrzostwach świata w teqball, czyli w nowej dyscyplinie sportu powstałej z połączenia piłki nożnej i tenisa stołowego. W grze singlowej po raz drugi w karierze wicemistrzem świata został Adrian Duszak, który zdobył jeszcze brązowy medal wraz z Alicją Bartnicką w grze mieszanej.

Teqball to dyscyplina sportu, polegająca na odbijaniu piłki (nogami, ciałem lub głową – podobnie jak w piłce nożnej) tak, by trafiła ona w specjalnie zaprojektowany dla tego sportu stół, po stronie przeciwnika (lub zespołu przeciwników). Sport ten wymyślony został w roku 2014 przez dwóch węgierskich miłośników piłki nożnej: Gábora Borsányiego i Viktora Huszára. W rozgrywce walczą ze sobą albo dwaj zawodnicy, albo dwie zawodniczki, albo dwa zespoły (po dwie osoby: debel albo mikst), a używana jest piłka bardzo podobna do tej wykorzystywanej w tradycyjnej piłce nożnej. Stół natomiast jest trochę podobny do stołu do ping-ponga, ale nie jest płaski, tylko ma kształt wypukły – został specjalnie dla tej dyscypliny sportowej zaprojektowany, a jego wzór jest zastrzeżony patentowo.

Po raz pierwszy mistrzostwa świata w teqball odbyły się u naszego zachodniego sąsiada. Niemcy to kraj, który od dziesięcioleci żyje piłką nożną, w teqball nie ma tak wielkich osiągnięć, pomimo to Międzynarodowa Federacja Teqball (FITEQ) zdecydowała, że zorganizuje piąte mistrzostwa świata właśnie w tym kraju. Mistrzostwa odbyły się 23 do 27 listopada w Norymberdze. Do walki o medale w pięciu konkurencjach przystąpili najlepsi zawodnicy i zawodniczki z około 40 krajów. Nagrody finansowe w tym roku wyniosły aż 250 tysięcy dolarów. W porównaniu z zeszłym rokiem to o 50 tysięcy więcej.

Faworytami do medali byli jak zwykle gracze z Węgier, Rumunia i Serbia – mające bardzo mocną męską obsadę. Kolejne kraje z szansami na medale to: Francja, Stany Zjednoczone, Brazylia i Polska, które przywoziły już pojedyncze sztuki z tego rodzaju imprezy. Reprezentacja Polski bierze udział w pomarańczowych mistrzostwach świata od samego początku. Nasz debiut przypada na 2017 rok, kiedy w Budapeszcie rozgrywana była pierwsza edycja tej imprezy. Wówczas udało nam się dojść do ćwierćfinału. Rok później we francuskim Reims zajęliśmy spektakularne trzecie miejsce i był to nasz pierwszy mundialowy medal. Trzeci turniej dla najlepszych teqballistów na świecie ponownie rozgrywany był w Budapeszcie. Tym razem poszliśmy o krok dalej i wywalczyliśmy srebro. W 2021 roku przyszła pora na Polskę. Nasze wysiłki zostały docenione przez FITEQ i przyznano nam organizację czwartych mistrzostw świata. Na tym turnieju polscy gracze błyszczeli. Zdobyliśmy dwa medale: srebrny i brązowy w kategoriach singlowych. Z kolei w innych formułach byliśmy o krok od zakwalifikowania się do gry o medale.

W Niemczech w naszej drużynie znaleźli się debiutanci, ale też nazwiska, które reprezentowały nasz kraj w latach ubiegłych. Absolutny dominator i krajowa jedynka w grze na zakrzywionym stole to Adrian Duszak, który zdecydował się zrezygnować z męskiego debla i reprezentować nasz kraj w kategoriach singla i miksta, do którego przystąpił w parze z Alicją Bartnicką. Jak zapewniał sam Duszak: „Jestem gotowy na złoto. Wiem, że jest to w moim zasięgu”. Warto wspomnieć, że 3 na 4 wywalczone medale na mistrzostwach świata są dziełem Adriana.

Niestety nie udało się naszemu najlepszemu reprezentantowi teqballu wywalczyć upragnionego złota. W pierwszym pojedynku w 1/16 finału Polak pokonał Tajlandczyka Boonkoom Tipwonga 2:1 w setach, następnie zawodnika ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Zaid Eidana 2:0, by w półfinale zmierzyć się z odwiecznym rywalem wielokrotnym mistrzem świata Węgrem Adamem Blazsovicsem. Adrian na przestrzeni lat mierzył się z nim wielokrotnie podczas różnych turniejów międzynarodowych. Zawsze jednak górą był Adam, aż do mistrzostw w Norymberdze. Wreszcie Polakowi udało się pokonać Węgra po zaciętym pojedynku 2:1. Niestety w najważniejszym meczu mistrzostw Polak uległ 0:2 (8:12 i 6:12) Aporowi Gyorgydeakowi z Rumunii. Jest jednak srebro już drugie w karierze. Wcześniej Adrian Duszak zdobył wicemistrzostwo świata w 2019 roku, a w 2018 i 2021 po brązowym medalu. Wszystkie w grze singlowej.

Dla Adriana to drugi medal tegorocznych mistrzostw. Dzień wcześniej wraz z Alicją Bartnicką sięgnęli po brązowe medale w mikście. Rozpoczęli od zwycięstwa w 1/16 z duetem francuskim 2:0, następnie pokonali duet z Tajlandii również 2:0. W półfinale nasi przegrali 0:2 (9:12, 7:12) z duetem z Węgier, zaś w meczu o najniższe miejsce na podium ograli 2:0 miksta z Serbii. Po raz pierwszy Andrian zdobył na mistrzostwach nie jeden a dwa medale. Dla Alicji to największy sukces w karierze.

W pozostałych konkurencjach naszym graczom nie udało się stanąć już na podium. W singlu kobiet Żaneta Cygora doszła do ćwierćfinału, w grze podwójnej mężczyzn Marek Pokwap i Alane Gałecki również zakończyli udział w mistrzostwach na ćwierćfinale, a w grze deblowej kobiet Agnieszka Rybicka i Alicja Bartnicka nie wyszły z grupy eliminacyjnej. Tegoroczna reprezentacja Polski wywodziła się z dwóch klubów: Podkowa Teqball Club i TEQnical Warsaw Academy.