Łukasz Gutkowski i sztafeta mieszana mistrzami świata w laser run. Wiktoria Wierzba z brązem

Zdjęcie ilustracyjne

Łukasz Gutkowski mistrz świata w laser run / Fot. FB UIPM - World Pentathlon

Wspaniale spisali się nasi reprezentanci na mistrzostwach świata w laser run, czyli w biegu połączonym ze strzelaniem z pistoletu laserowego. W najważniejszej kategorii seniorów Polacy zdobyli aż dwa złota i jeden brązowy krążek. Mistrzem świata seniorów został Łukasz Gutkowski, a wśród seniorek na trzecim stopniu podium stanęła Wiktoria Wierzba. Drugi złoty medal wywalczyła nasza mieszana sztafeta w składzie Gutowski i Wierzba.

Laser-Run jest najnowszym oryginalnym dziełem UIPM(Międzynarodowej Organizacji
Pięcioboju Nowoczesnego) pochodzi z połączenia biegania i strzelania, ostatniej konkurencji
pełnego Pięcioboju Nowoczesnego. Konkurencja weszła do rywalizacji w 2015 roku. W
zawodach mogą uczestniczyć osoby w wieku od 8 do 80 lat.

Laser-Run łączy bieganie i strzelanie w szybkich i dynamicznych wyścigach, bieganie
odbywa się w rundach 2×400 metrów, 3×400 metrów, 4×400 metrów w tym od dwóch do
czterech rund strzelania z pistoletu laserowego z odległości 5 metrów. Zawodnicy muszą
trafić cel 5 razy, zanim będą mogli biegać. Całkowita liczba trafień dla biegających wynosi
10,15,20, a całkowity dystans do pokonania to 800,1200 lub 1600 metrów.

Przebieg wyścigu: Uczestnicy rozpoczynają wyścig krótkim, sprintem 10-20 metrów na strzelnicę.
Na strzelnicy z przygotowanego pistoletu laserowego, strzelają do tarczy, dopóki nie
zarejestrują 5 udanych trafień w czarne pole o średnicy 5,95cm w czasie 50 sekund.
Strzelnice można opuścić po uzyskaniu 5 trafień lub upłynięciu 50 sekund w zależności od
tego, co nastąpi wcześniej. Następnie pokonują obwód o długości 400 metrów, powracając
do strzelnicy do drugiej rundy strzelania. Pokonują ten obwód dwa, trzy lub cztery razy na
przemian, biegając i strzelając w zależności od kategorii wiekowe. Dla seniorów (22-39 lat) jest to 4 x 400 metrów i 4 x 5 trafień.

Tegoroczne mistrzostwa świata w laser run odbyły się w Lizbonie w dniach 22 do 25 września. Zawody były podzielone jak zwykle na rywalizacje w różnych kategoriach wiekowych. Najsilniejsi startowali w kategorii senior. I w tej najbardziej prestiżowej kategorii najlepiej spisali się nasi reprezentanci, wygrywając dwie konkurencje i zdobywając brąz w rywalizacji kobiet. Mistrzem świata wśród mężczyzn został Łukasz Gutkowski z czasem 10:25.10 min. wyprzedzając o ponad 10 sekund dwóch Litwinów.

W rywalizacji kobiet drugi medal dla naszej reprezentacji zdobyła Wiktoria Wierzba zajmując 3 miejsce z wynikiem 11:49.40 min przegrywając srebro o 2 sekundy a złoto o 5 sekund. Szóste miejsce zajęła Maja Marcinkowska.

Drugi tytuł mistrzowski biało-czerwoni wywalczyli w sztafecie mieszanej startując w składzie Łukasz Gutkowski i Wiktoria Wierzba z wynikiem 12:46.90 min.

Gratulacje dla naszych reprezentantów. To najlepszy występ na mistrzostwach świata w historii tej dyscypliny. Dotychczas jedynym naszym medalem był złoty krążek zdobyty w 2019 roku w sztafecie mieszanej startującej w składzie Oktawia Nowacka i Łukasz Gutkowski. Dla Łukasza jest to więc już trzeci tytuł mistrzowski w karierze w laser run.