Polacy mistrzami świata w brydżu sportowym! Pierwszy w historii medal dla kobiet

Zdjęcie ilustracyjne

Na najwyższym stopniu podium Krzysztof Buras i Piotr Lutostański / Fot. FB Polski Związek Brydża Sportowego

Na mistrzostwach świata World Bridge Series rozgrywanych we Wrocławiu nasi brydżyści wywalczyli trzy medale w kategorii open. Złoto w parach zdobyli Krzysztof Buras i Piotr Lutostański, brąz w kobiecym turnieju teamów zdobyły Katarzyna Dufrat, Danuta Kazmucha, Anna Sarniak i Justyna Żmuda, której na zakończenie mistrzostw przypadło jeszcze złoto w parach mieszanych, startującej ze swoim mężem Michałem Klukowskim, ale reprezentującym Szwajcarię. W parach open to już trzeci tytuł mistrzowski dla polskich brydżystów, a w teamach kobiet to pierwszy medal wywalczony przez polskie zawodniczki w historii World Bridge Series.
  • Krzysztof Buras i Piotr Lutostański zdobyli mistrzostwo świata w konkurencji par open
  • Drugi medal zdobyliśmy w turniej teamów kobiecych
  • Mistrzami świata par mikstowych zostali Justyna Żmuda i Michał Klukowski
  • Trzy medale wywalczyli jeszcze nasi seniorzy (pow. 63 lat)

Polska para Krzysztof Buras / Piotr Lutostański zdobyła mistrzostwo świata w brydżu sportowym w konkurencji par open. To – obok teamów open – najbardziej prestiżowa część rozegranych we Wrocławiu w dniach 19 sierpnia do 3 września World Bridge Series 2022, największej imprezy czterolecia w tej dyscyplinie. Nasi reprezentanci zwyciężyli z bardzo dużą, jak na ten poziom rozgrywek, przewagą ponad czterech procent nad drugą w tabeli parą, spośród 58, które zakwalifikowały się do finału A. Prowadzili od pierwszej do ostatniej z ośmiu sesji dwudniowych zmagań końcowych (cały turniej trwał w Hali Stulecia aż sześć dni) i spokojnie „:dowieźli” to do końca, wyraźnie dominując nad resztą stawki. Z tytułu mogli się cieszyć już kilka rozdań przed końcem finału. Drugie miejsce zajęli Nabil Edgtton AUS / Michael Whibley NZL, a trzecie Geir Helgemo NOR / Fredrik Nyström SWE.

42-letni Krzysztof Buras jest zawodowym brydżystą (klasa: arcymistrz światowy). To jego drugi największy sukces w karierze, po zwycięstwie w Bermuda Bowl (drużynowe mistrzostwa świata) w Wuhan 2019. Dwa lata starszy od partnera Piotr Lutostański (arcymistrz międzynarodowy) miał kilkuletnią przerwę w wyczynowej grze.

Poprzednio biało-czerwoni zwyciężali w parach open podczas World Bridge Series dwukrotnie: Marcin Leśniewski / Marek Szymanowski w 1994 roku w Albuquerque (USA) oraz Michał Kwiecień / Jacek Pszczoła w 1998 w Lille (Francja).

Drugi medal zdobyliśmy w turniej teamów kobiecych

Drugi medal nasi reprezentanci, a właściwie reprezentantki zdobyły w turniej teamów kobiecych. Wygrał  tutaj zespół BRODY (Joan Brody USA, Brigitta Fischer HUN, Marion Michielsen SWE, Cecilia Rimstedt SWE, Sandra Rimstedt USA), pokonując w trwającym dwa dni finale TRI POLAR (Kathrine Bertheau SWE, Hjordis Eythorsdottir USA, Jessica Larsson SWE, Janice Seamon-Molson USA, Nevena Senior ENG, Nicola Smith ENG). Przegrany w półfinale McConnell Cup team EDMONDS z polskimi zawodniczkami (Katarzyna Dufrat, Jodi Edmonds USA, Danuta Kazmucha, Irina Levitina USA, Anna Sarniak, Justyna Żmuda) zdobył brązowy medal – ex aequo z angielsko-amerykańskim zespołem BAKER, gdyż meczów o 3. miejsce w tych mistrzostwach się nie rozgrywa. To pierwszy taki sukces naszych zawodniczek w historii rozgrywek World Bridge Series, nigdy wcześniej polska zawodniczka nie stała na podium w McConnell Cup.

Mistrzami świata par mikstowych zostali Justyna Żmuda i Michał Klukowski

Na zakończenie zawodów we Wrocławiu mistrzami świata par mieszanych zostali Justyna Żmuda i Michał Klukowski (reprezentujący od kilku lat Szwajcarię). Prywatnie są małżeństwem, mają roczną córeczkę Hanię. Blisko podium było w tej konkurencji kilka polskich par, a szczególnie Zuzanna Moszczyńska i Artur Wasiak, którzy stracili brąz dosłownie w ostatnim rozdaniu.

Trzy medale wywalczyli jeszcze nasi seniorzy (pow. 63 lat)

World Bridge Series 2022 trwały w monumentalnej Hali Stulecia dokładnie dwa tygodnie. Polscy brydżyści bodaj nigdy w historii nie zdominowali stawki tak, jak w tej imprezie. W ośmiu rozegranych konkurencjach gospodarze zdobyli cztery złote i dwa brązowe medale, wliczając jeszcze medale zdobyte wśród seniorów, czyli starszych wiekiem zawodników (pow. 63 lat). W turnieju teamów seniorów zwyciężył składający się w większości z Polaków team Vytas, złoci medaliści grali w składzie: Apolinary Kowalski, Michał Kwiecień, Wojciech Olański – Litwa, Jacek Romański, Włodzimierz Starkowski i Vytautas Vainikonis – Litwa. Brązowy medal zdobył tutaj startujący w wielonarodowy zespole Zimmermann Piotr Tuszyński. Natomiast w turnieju par seniorów zwyciężyli Marek Blat i Piotr Bizoń.