Szczepek: Czasy dobrej koniunktury się skończyły [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Artur Szczepek podczas konferencji "Aktualność myśli politycznej i ekonomicznej przedwojennego obozu narodowego".

Artur Szczepek podczas konferencji "Aktualność myśli politycznej i ekonomicznej przedwojennego obozu narodowego". / Fot. Instytut im. Romana Rybarskiego

"Do ludzi musi wyjść premier i powiedzieć - niestety, jesteśmy w kryzysie, powinniśmy zacząć ograniczać wydatki" - mówił w Dniu na żywo w MN Artur Szczepek z Instytutu im. Romana Rybarskiego.

Zobacz także: Guziak-Nowak: Jesteśmy dopiero w połowie drogi ws. aborcji. Nieustannie apeluję do rządzących

Przedłużenie tarcz pomocowych

“W krótkiej perspektywie czasowej będzie to miało pozytywny wydźwięk, ale jak to się ma do zwalczania inflacji w dłuższej perspektywie i czy będzie to współgrało z polityką NBP – tego nie jestem pewien. Jeżeli stosujemy instrumenty finansowe, takie jak podnoszenie stóp procentowych dla kredytobiorców, to nie możemy prowadzić działań, które będą przeciwstawne. Nie wydaje mi się, że taka polityka będzie wystarczająca. To dopiero się okaże, wymierne wskaźniki będą za kilka miesięcy” – mówił Szczepek.

Polityka rządu

“Prawda leży po środku. Są czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Prowadząc politykę dodruku pieniądza, wpompowaniu go w rynek z różnych przyczyn – programów socjalnych, czy innego typu programów, to są posunięcia, które miały na to wpływ i teraz to odczuwamy. Tego typu inflacja doprowadzi do tego, że konsument, który jest finalnym ogniwem na rynku, ma bardzo mało pieniędzy, siła nabywcza jego portfela spada, nie będzie go stać na mieszkanie i podstawowe produkty żywnościowe” – podkreślał gość MN.

Musimy zacisnąć pasa

“Musimy działać dwutorowo. Zacząć zaciskanie pasa, wziąć odpowiedzialność za to, co zrobiliśmy. Nie tylko rząd, ale i społeczeństwo. Czasy dobrej koniunktury się skończyły. Do ludzi musi wyjść premier i powiedzieć – niestety, jesteśmy w kryzysie, powinniśmy zacząć ograniczać wydatki” – mówił Szczepek.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY