Optymistyczne wyniki sondażu. Polacy żądają elektrowni atomowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tradycyjna elektrownia jądrowa

Tradycyjna elektrownia jądrowa / Fot. Pixabay

Dzięki badaniom ARC Rynek i Opinia, wskazano że przeciwnych budowie dużych elektrowni jądrowych jest 13 proc. Polaków, a 64 proc. to zwolennicy przyspieszenia prac nad takimi elektrowniami. Od kilku lat liczba przeciwników atomu w Polsce maleje.
  • Według badania agencji ARC Rynek i Opinia wśród Polaków wzrosło poparcie dla wybudowania elektrowni atomowej.
  • Aż 64 proc. respondentów jest zwolennikami rozpoczęcia prac, a z kolei 37 proc. chce ich zdecydowanego przyspieszenia.
  • Zaledwie 13 proc. Polaków wykazuje negatywne podejście do tego sposobu produkcji energii.
  • Z roku na rok rośnie poparcie dla wybudowania elektrowni atomowej.
  • W porównaniu do 2006 r. urosło ono o kilkadziesiąt procent. W tym czasie przeciwnych budowie było aż 56 proc. Polaków.
  • Zobacz także: FBI przeszukało dom Donalda Trumpa. Ponoć wyniesiono pudła z dokumentami

ARC Rynek i Opinia we wtorek poinformował o wynikach przeprowadzonego przez siebie badania dotyczącego stosunku Polaków do energetyki jądrowej. 64 proc. respondentów jest zwolennikami przyspieszenia prac nad budową elektrowni atomowych 37 proc. jest zdania, że należy te działania zdecydowanie przyspieszyć, a 27 proc. uważa, że trzeba raczej przyspieszyć. Za przyspieszeniem wprowadzenia tego rozwiązania znacznie częściej opowiadają się mężczyźni (75 proc.) niż kobiety (53 proc.).

Zwolenników elektrowni jądrowych jest więcej wśród osób z wyższym wykształceniem (70 proc.)

– wskazano w sondażu.

Akceptacja energetyki jądrowej rośnie wraz z wiekiem respondentów. Najwyższa jest wśród osób w wieku 45-65 lat (67 proc.), najniższa w najmłodszej badanej grupie wiekowej, czyli osób w wieku 18-24 lat (55 proc.).

Tylko 13 proc. Polaków jest przeciw budowie dużych elektrowni jądrowych

– podał ARC Rynek i Opinia.

Z tego 9 proc. opowiada się za tym, by „raczej zrezygnować” z prac, a 4 proc. uważa, że należy zdecydowanie zrezygnować. 23 proc. respondentów nie ma zdania na temat inwestycji w energetykę jądrową.

Warto podkreślić, że od kilku lat wyraźnie nastąpił progress w podejściu społeczeństwa do elektrowni atomowych. Coraz więcej osób przekonuje się o walorach tego sposobu produkcji energii.

Przykładowo w badaniu z 2006 roku odsetek osób sprzeciwiających się energetyce jądrowej wynosił aż 56 proc., a z nowszych badań – z ubiegłego roku – 20 proc.

– powiedział dr Adam Czarnecki.

Zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie pojawiły się czynniki, które spowodowały, że odsetek osób zdecydowanie sprzeciwiających się energetyce jądrowej spadł do poziomu, jakiego dotąd nie było.

Te czynniki to m.in. wojna w Ukrainie, powiązany z nią szantaż energetyczny oraz wysokie ceny energii

– dodał.

W opinii Czarneckiego słabnie też pamięć o katastrofie w Czarnobylu i zmienia się jej postrzeganie, która dla wielu przez lata była czynnikiem zniechęcającym do energetyki atomowej.

Już teraz wiele osób ma świadomość, że przyczyną tej katastrofy była słabość radzieckich rozwiązań w tej dziedzinie. Z drugiej strony Polacy są coraz bardziej świadomi korzyści z posiadania energetyki jądrowej

– podkreślił ekspert.

Jego zdaniem badanie pokazuje, że obecnie jest sprzyjający klimat na działania w tym zakresie.

Pamiętać jednak trzeba, że postawienie takiej elektrowni to projekt na długie lata i z pewnością nie rozwiąże on wszystkich problemów polskiej energetyki

– dodał Czarnecki.

Badanie online, zrealizowane od 28 lipca do 3 sierpnia br. przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI, miało charakter panelowy; przeprowadzono je wśród 1037 osób w wieku 18-65 lat. ARC Rynek i Opinia to instytut badania opinii i rynku, który jest członkiem Organizacji Firm Badania i Rynku i Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY