Zapasy gazu w Europie. Jak wygląda sytuacja Polski? Zobacz wykres

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mateusz Morawiecki

Mościska, 30.03.2022. Premier Mateusz Morawiecki (P) oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (L) podczas konferencji prasowej w bazie magazynowej PKN Orlen S.A. / Fot. PAP/Paweł Supernak Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Polska ma na wykresie zapełnione magazyny niemal w stu procentach. Zgromadzone zapasy jako procent rocznej konsumpcji to ok. 15%.
  • Niedawno pisaliśmy o tym, że choć Polska ma w Europie najbardziej zapełnione magazyny gazu (po Portugalii), są to jedne z najmniejszych magazynów w Europie.
  • Kiedy minister Moskwa mówiła o zapełnieniu magazynów w stu procentach, pojawiło się pytanie, na ile dni owe zasoby magazynowe wystarczą.
  • Ekonomista Arkadiusz Balcerowski podzielił się na Twitterze wykresem przedstawiającym zapasy gazu w Europie.
  • Zobacz też: Cyberataki na polską armię ze strony Chin, Rosji i Białorusi

Niedawno pisaliśmy o tym, że choć Polska ma w Europie najbardziej zapełnione magazyny gazu (po Portugalii), są to jedne z najmniejszych magazynów w Europie. Kiedy minister Moskwa mówiła o zapełnieniu magazynów w stu procentach, pojawiło się pytanie, na ile dni owe zasoby magazynowe wystarczą.

Ekonomista Arkadiusz Balcerowski podzielił się na Twitterze wykresem przedstawiającym zapasy gazu w Europie. Niebieskie (a w przypadku Polski czerwony) słupki oznaczają zgromadzone zapasy jako procent rocznej konsumpcji. Czarne romby wyznaczają procent zapełnienia magazynów.

Zapełnienie magazynów z gazem wygląda najlepiej w [Portugalii i Polsce]. Niemniej to [Łotwa] znajduje się w najlepszym położeniu w kontekście ilości zapasów względem zużycia. Warto pamiętać, że wielkość magazynów ma ogromne znaczenie.

Źródło: Twitter

Porównanie

Polska ma na wykresie zapełnione magazyny niemal w stu procentach. Zgromadzone zapasy jako procent rocznej konsumpcji to ok. 15%. Dla porównania poniżej wykres z pojemnością magazynów i dostępnymi rezerwami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY