Papież w Kanadzie. Odwiedziny indiańskiego cmentarza

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Franciszek z pielgrzymką w Kanadzie

Papież Franciszek w Kanadzie / Fot. PAP/EPA/Ciro Fusco. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W drugim dniu wizyty w Kanadzie papież Franciszek przybył w poniedziałek na zamieszkany przez rdzenną ludność obszar o nazwie Maskwacis.
  • Papież Franciszek w niedzielę przybył do Kanady na zaplanowaną wcześniej pielgrzymkę.
  • Został on przywitany przez rdzennych mieszkańców tego państwa oraz przez premiera Justina Trudeau.
  • Ojciec święty nazwał swoją podróż do amerykańskiego kraju “pielgrzymką pokutną”.
  • W poniedziałek udał się on na Maskwacis, gdzie spotkał się z rdzenną ludnością i modlił się na lokalnym cmentarzu.
  • Zobacz także: Nieroztropna gra Scholza. Wyrzucił tajne dokumenty

Podróż papieża jest według jego słów pielgrzymką pokutną i gestem pojednania oraz leczenia ran w związku ze sprawą przymusowych szkół rezydencjalnych dla dzieci z rdzennych rodzin.

W XIX wieku placówki te były kierowane przez lokalne kościoły chrześcijańskie, w tym większości katolickie. W przepełnionych oraz niedofinansowanych szkołach miało dochodzić do nadużyć. Z relacji świadków, dzieci miałby być pozbawione opieki medycznej, a także maltretowane, zmuszanie do pracy oraz wyrzeczania się swojego pochodzenia i zwyczajów.

W Maskwacis, gdzie przyjechał Franciszek, mieszka kilka różnych grup i społeczności rdzennej ludności, w tym plemiona indiańskie z Kanady zachodniej. W języku kri, mówionym przez rdzennych mieszkańców, Maskwacis oznacza “Wzgórze Niedźwiedzia”.

Przed tamtejszą parafią papieża powitali wraz z proboszczem seniorzy z tzw. Pierwszych Narodów, Metysi i Inuici. Następnie przy sugestywnych dźwiękach bębna papież udał się na pobliski cmentarz na prywatną modlitwę. Na spotkanie z Franciszkiem przybyli też przywódcy wspólnot rdzennej ludności z całej Kanady.

W Maskwacis obecni są gubernator generalna Kanady Mary Simon i premier Justin Trudeau.

Papież Franciszek przybył do Kanady w niedzielę. Podczas przywitania na lotnisku w Edmonton nie było żadnych przemówień. Papież podczas niej przebywał na wózku inwalidzkim.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY