Pływackie mistrzostwa świata kończymy z dwoma medalami

Srebrny medalista Ksawery Masiuk z Polski, złoty medalista Hunter Armstrong z USA i brązowy medalista Thomas Ceccon z Włoch pozują podczas ceremonii wręczenia nagród w finale męskiego wyścigu na 50 m stylem grzbietowym podczas 19. Mistrzostw Świata FINA w Duna Arena w Budapeszcie.

Srebrny medalista Ksawery Masiuk z Polski, złoty medalista Hunter Armstrong z USA i brązowy medalista Thomas Ceccon z Włoch pozują podczas ceremonii wręczenia nagród w finale męskiego wyścigu na 50 m stylem grzbietowym podczas 19. Mistrzostw Świata FINA w Duna Arena w Budapeszcie. / Fot. PAP/EPA/Tibor Illyes. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Pływackie mistrzostwa świata kończymy z dwoma medalami. Wicemistrzynią świata została Katarzyna Wasick na 50 m dowolnym, a brązowy medal zdobył 17-letnii Ksawery Masiuk na 50 m grzbietowym. To dużo lepszy start naszych pływaków niż w ostatnich mistrzostwach świata w 2019 roku, kiedy to nie zdobyliśmy żadnego krążka.

Mistrzostwa świata ponownie w Budapeszcie

Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2022 to 19. edycja zawodów organizowanych przez Światową Federację Pływacką (FINA), które zaplanowane zostały do rozegrania w dniach 18 czerwca do 3 lipca w Budapeszcie, czyli podobnie jak w 2017 roku. Zawodnicy rywalizują w następujących dyscyplinach: pływanie (w tym pływanie na otwartym akwenie), skoki do wody, pływanie artystyczne i piłka wodna. Początkowo zawody miały odbyć się w 2021 roku w Fukuoce, ale zostały przełożone na 2022 rok, by nie kolidować z igrzyskami olimpijskimi, które były przeniesione o rok ze względu na ogłoszoną pandemię COVID-19. W styczniu 2022 roku ogłoszono, że mistrzostwa zostaną ponownie przeniesione o rok. Miesiąc później FINA podjęła jednak decyzję o organizacji zawodów w stolicy Węgier.

Nasi reprezentanci wystartowali głównie w konkurencjach pływackich na basenie 50 metrowym

Nasi reprezentanci wystartowali głównie w konkurencjach na basenie olimpijskim 50 metrowym. Kwalifikację wywalczyło łącznie 12 zawodników: 3 kobiety i 9 mężczyzn. To mieszanka młodości i doświadczenia. W kadrze znaleźli się Radosław Kawęcki i Konrad Czerniak, dla których były to siódme mistrzostwa świata na długiej pływalni w karierze. Z drugiej strony Dawid Wiekiera czy Paweł Smoliński zadebiutowali na wielkiej międzynarodowej imprezie. Z ostatniego czempionatu globu, który odbył się w Gwangju w 2019 roku, biało-czerwoni wrócili bez medalu. Teraz największe nadzieje wiązaliśmy ze startami Katarzyny Wasick na 50 m stylem dowolnym. Nasza sprinterka zadomowiła się w światowej czołówce i pokazała, że stać ją na walkę o najwyższe cele. W ubiegłym roku zdobywała medale mistrzostw świata i Europy na krótkiej pływalni, była w finale igrzysk olimpijskich. I nie zawiedliśmy się! Katarzyna Wasick została wicemistrzynią świata na 50 m stylem dowolnym! Polka wywalczyła srebrny medal z czasem 24,18 s. Lepsza okazał się jedynie Szwedka Sara Sjoestroem. Warto dodać, że nasza zawodniczka zanotowała jeszcze najlepszy czas w półfinałach. Wynik 24.11 to nowy rekord Polski. To największy sukces Polki w karierze. W ubiegłym roku zdobyła swój pierwszy medal mistrzostw świata, ale na basenie 25-metrowym, zajmując 3 miejsce na 50 m dowolnym.

Wspaniały występ zaliczył Ksawery Masiuk. 17-letni Polak wywalczył brązowy medal na 50 metrów stylem grzbietowym. Chwilę później zdyskwalifikowany został Amerykanin Justin Ress, który dopłynął jako pierwszy. Przez moment cieszyliśmy się nawet ze srebra, ale niedługo potem został uznany protest przez amerykańską drużynę w sprawie dyskwalifikacji Justina Ressa. Tym samym Ksawery Masiuk oficjalnie kończy rywalizację w finale 50 m stylem grzbietowym na trzecim miejscu. Należy dodać, że nasz junior poprawił jeszcze w półfinale rekord Polski czasem 24,48.

Wyniki pozostałych naszych pływaków już tak nie zachwyciły.

Laura Bernat odpadła w półfinale na 200 m stylem grzbietowym
Paulina Peda odpadła w półfinałach 50 i 100 m stylem grzbietowym
Krzysztof Chmielewski zajął 11 miejsce w eliminacjach na 1500 m stylem dowolnym i 9 miejsce w półfinałach na 200 m stylem motylkowym
Konrad Czerniak odpadł w eliminacjach na 50 m stylem dowolnym i 50 m stylem motylkowym