Krwawy maj. Rocznice mordów UPA na Wołyniu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
W maju 1943 r. UPA dokonywało masowych zbrodni

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

W 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonywała w maju wielu napadów na polskie wsie. 12 maja w powiecie sarneńskim spalono wsie: Mgły, Konstantynówkę, Osty, Ubereż. 24 maja we wsi Niemodlin w pow. kostopolskim zamordowano 170 osób.
  • 24 maja 1943 roku oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dotarły do wsi Niemodlin w powiecie kostopolskim.
  • Wówczas zamordowali oni 170 niewinnych cywilów narodowości polskiej.
  • Krótko po tym barbarzyńskim akcie spalono wszystkie dwory i folwarki w powiecie włodzimierskim.
  • Ukraińcy wykorzystywali fakt, że Polacy w niedzielę gromadzą się w kościołach na mszy świętej.
  • Częstą praktyką było otoczenie świątyń i wyłapywanie ludności, którą następnie w okrutny sposób zabijano.
  • Zobacz także: Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 24 do 29 maja: demonstracje, pikiety, spotkania

W 1943 roku miesiąc maj na Wołynie był dla Polaków okrutnym czasem. Oddziały UPA organizowały masowe ataki na wsie polskie i ośrodki samoobrony na terenie całego Wołynia. 12 maja w powiecie sarneńskim spalono wsie: Mgły, Konstantynówkę, Osty, Ubereż. 24 maja we wsi Niemodlin w pow. kostopolskim zamordowano 170 osób.

W nocy z 24 na 25 maja 1943 spalono wszystkie dwory i folwarki w powiecie włodzimierskim. 28 maja 600 osobowy oddział UPA spalił wieś Staryki i wymordował wszystkich jej mieszkańców. Do lipca 1943 w powiecie horochowskim dokonano napadów na 23 wsie polskie, w powiecie dubieńskim – na 15, w powiecie włodzimierskim – na 28 wsi.

Fala napadów rozpoczęta na wschodzie Wołynia przesuwała się systematycznie w kierunku zachodnim. Eksterminacja ludności polskiej rozpoczęta w powiatach sarneńskim, kostopolskim, rówieńskim i zdołbunowskim w czerwcu 1943 rozszerzyła się na powiaty dubieński i łucki, w lipcu objęła powiaty horochowski, kowelski i włodzimierski, a w sierpniu także powiat lubomelski.

Najwięcej mordów dokonano jednak latem 1943. Mordy niejednokrotnie miały miejsce w niedziele. Ukraińcy wykorzystywali fakt, że ludność polska gromadziła się podczas mszy w kościołach, więc często kościoły były otaczane, a wierni przed śmiercią niejednokrotnie torturowani w okrutny sposób np. przecinanie ludzi na pół piłą do drewna, wyłupywanie oczu, palenie żywcem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

facebook.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY