Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 4 do 10 kwietnia: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
armia czerwona Jan Bodakowski

armia czerwona Jan Bodakowski / armia czerwona Jan Bodakowski

Rosyjska agresja na Ukrainę niespodziewanie ujawniła niewyobrażalną wprost ignorancje wielu internautów uważających się za patriotów. Okazało się, że ich wiedza ogranicza się tylko do frazesów o zbrodni wołyńskiej, i nie są oni absolutnie świadomi o wiele większych i częstszych zbrodni rosyjskich na narodzie polskim. Dobitnie to pokazuje, jak ważne są wszelkie edukacyjne inicjatywy. Jednym z wyzwań, przed którymi staje nasz naród, jest walka z ignorancją i ciemnotą.

4 kwietnia poniedziałek

W poniedziałek 4 kwietnia 2022 r. o godz. 16.45 w Instytucie Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy ul. Wóycickiego 1/3 (bud. 23, w sali 201) odbędzie się promocja czasopism: Niepodległość, W Sieci Historii, CzasyPismo, Mówią Wieki. Spotkanie z udziałem prof. dra hab. Janusza Odziemkowskiego, prof. dra hab. Jana Żaryna, dra hab. Adama Dziuroka, prof. uczelni i dra hab. Dariusza Milewskiego, prof. uczelni. Prowadzenie: dr Adam Buława.

5 kwietnia wtorek

  1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” – 5–9 kwietnia 2022. W tej edycji ponownie spotykamy się w formule ON-LINE. Sprawdź repertuar i zarejestruj się na www.totalitaryzmy.pl. W tym roku zaprezentujemy ponad 20 specjalnie wyselekcjonowanych filmów z całego świata nawiązujących do tej przejmującej tematyki. Oprócz seansów filmowych ważnym składnikiem festiwalu będą ciekawe debaty oraz warsztaty dla filmowców i amatorów.

Wykład wygłosi dr Piotr Grzelczak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu. Wykład dotyczy postaci Konrada Doberschuetza – żołnierza AK i WSGO „Warta”, więźnia NKWD i UB, dziennikarza i poety. W 1959 roku skazanego na 3 lata więzienia za twórczość „szkalującą ustrój demokratyczno-ludowy PRL”. Pisał m.in. o Katyniu, Poznańskim Czerwcu 1956 i sowieckiej interwencji na Węgrzech. Premiera na kanale YouTube IPNtv i Facebooku poznańskiego oddziału IPN we wtorek 5 kwietnia 2022 r. o godz. 18:00.

Pokaz filmu odbędzie się w 5 kwietnia 2022 r. o godzinie 11.00 w Kinie „Rialto” w Poznaniu (ul. Dąbrowskiego 28). Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym [email protected]

6 kwietnia środa

Zapraszamy na spotkanie z o. Wawrzyńcem Marią Waszkiewiczem autorem książki ALCHEMIK, które odbędzie się w salce św. Rocha przy Kościele Świętego Krzyża w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 3. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek wydanych przez naszą fundację Rosa Mystica.

W dniu 6 marca br. w kościele św. Kazimierza w Kartuzach odbyła się uroczysta Msza święta za poległych Żołnierzy Wyklętych i Boże błogosławieństwo dla Ojczyzny. Po Mszy odbyło się złożenie kwiatów pod obeliskiem Danuty Siedzikówny „Inki”.


6 kwietnia 2022 r. o godz. 11.00 w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej (ul. Piotra Niedurnego 69) odbędzie się Finał VIII edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck”.

Oddział IPN w Krakowie i Klub Historyczny im gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają na prelekcję Krzysztofa Pięciaka pt. „Bandytyzm w województwie krakowskim w latach II wojny światowej – i jego zwalczanie przez konspirację” – 6 kwietnia 2022 r., godz. 18.00, »Przystanek Historia« IPN, ul. Dunajewskiego 8.

7 kwietnia czwartek

Klub imienia Romana Dmowskiego zaprasza na spotkanie ze Stefanem Oleszczukiem, działaczem wolnościowym i byłym burmistrzem Kamienia Pomorskiego. Tematem spotkania będzie kondycja polskiego samorządu. Spotkanie odbędzie się kwietnia (czwartek) o 18:30 w lokalu przy ul. Próchnika 1 lok. 321

8 kwietnia piątek

Fundacja Pro — Prawo do Życia. 8 kwietnia przed sądem okręgowym Warszawa Praga, przy ulicy Poligonowej 3, odbędzie się rozprawa, w której oskarżona jest działaczka organizacji aborcyjnej Justyna W. Będziemy tam od godziny 9:00, by zaprotestować przeciwko szerzącej się przestępczości aborcyjnej i zaapelować o działania w kierunku jej ukrócenia.

9 kwietnia sobota

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie, Gminą Brenna oraz Ośrodkiem Promocji Kultury i Sportu w Brennej zaprasza na uroczystość z okazji 54. rocznicy śmierci Zofii Kossak-Szatkowskiej i 80. rocznicy utworzenia Rady Pomocy Żydom „Żegota”, która odbędzie się 9 kwietnia 2022 r. w Górkach Wielkich. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10:00 na cmentarzu parafialnym w Górkach Wielkich przy ul. Pod Zebrzydkę 6 oznaczeniem miejsca spoczynku pisarki plakietą „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”

Następnie w Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków (ul. Stary Dwór 4) odbędzie się sympozjum poświęcone losom Zofii Kossak w czasie II wojny światowej. W jego trakcie wykłady wygłoszą dr Joanna Jurgała-Jureczka – biografka współtwórczyni „Żegoty” oraz dr Aleksandra Namysło (OBBH IPN Katowice). Uczestnicy wysłuchają też Listu Zofii Kossak skierowanego do Władysława Raczkiewicza w interpretacji Joanny Gruszki (Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie). Uroczystość zaszczyci obecnością prof. François Rosset – wnuk pisarki i jednocześnie nauczyciel akademicki specjalizujący się w literaturze francuskiej na Uniwersytecie w Lozannie. Wydarzeniu będzie towarzyszyć prezentacja wystawy pt. „Żegota” Rada Pomocy Żydom. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w 75. rocznicę powołania „Żegoty” z inicjatywy zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy. Autorami wystawy są dr Marcin Urynowicz oraz dr Paweł Rokicki.

10 kwietnia niedziela

Solidarni 210 zapraszają na Marszu z Portretami w XII Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. 15.30 – Plac Trzech Krzyży — zbiórka i odbiór portretów. 16.00 – wymarsz w szyku zgodnym z przepisami. Marszowi towarzyszy samochód z nagłośnieniem. Przejście na trasie: Plac Trzech Krzyży- Plac Piłsudskiego — Pałac Prezydencki. 17.00 – Złożenie wieńca pod Pomnikiem Smoleńskim. Uroczysta modlitwa. Przemówienie Ewy Stankiewicz. Złożenie wiązanki pod pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przejście pod Pałac Prezydencki i zapalenie znicza. 18.00 – Rozwiązanie Marszu. 19.00 – Msza święta w Katedrze warszawskiej — indywidualne uczestnictwo dla osób chętnych.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Jan Bodakowski

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY