Polskie szpitale przeznaczą 7 tys. miejsc dla rannych Ukraińców

Dodano   10
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szpital

Szpital / Fot. Borys Kozielski/ Wikimedia Commons

Na rannych Ukraińców czeka w Polsce 7 tys. miejsc w szpitalach. Na przyjęcie poszkodowanych w wyniku ofensywy wojskowej Rosjan gotowych jest 120 szpitali. Rząd przygotował także specjalny pociąg sanitarny do transportu rannych. Może on wziąć na pokład ok. 160 osób.

Pociąg sanitarny czeka na rannych Ukraińców

Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska powiedział w trakcie konferencji prasowej w Przemyślu, że specjalny pociąg sanitarny, który zostanie wysłany na Ukrainę, może wziąć na pokład ok. 160 osób. Podkreślił, że jest doskonale wyposażony, a obsługę medyczną zapewni pacjentom doświadczony zespół.

– To są lekarze, pielęgniarki, ratownicy, którzy w wielu miejscach na świecie brali udział w misjach humanitarnych

– dodał.

Wyjaśnił, że ranni z Ukrainy początkowo trafią do Warszawy. Tam będą jeszcze raz diagnozowani i rozsyłani po szpitalach specjalistycznych w kraju.

– W tej chwili mamy w Polsce 120 szpitali, które zadeklarowały tę pomoc. Mamy ok. 7 tys. miejsc przeznaczonych dla osób, które wymagają ponownej operacji chirurgicznej czy ortopedycznej, czy także mogą być osoby poparzone, które wymagają kolejnych zabiegów rekonstrukcyjnych

– powiedział wiceszef resortu zdrowia.

Krew dla obrońców Ukrainy

Kraska zapewnił też, że jest w kontakcie ze swym odpowiednikiem na Ukrainie.

– Na razie krwi strona ukraińska nie potrzebuje. Wysyłamy do nich tylko pojemniki na krew, którą oddają tam dawcy

– wskazał.

– Na razie nie zgłaszajmy się do punktów krwiodawstwa. Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy na pewno zapraszać. Jesteśmy gotowi kilkanaście tysięcy jednostek krwi natychmiast wysłać na Ukrainę, a także osocza, czyli też tego, co jest pomocne w ratowaniu życia

– oznajmił wiceminister.

Waldemar Kraska zapowiedział, że polska służba zdrowia udzieli pomocy medycznej każdemu uchodźcy, który będzie jej potrzebował. Podkreślił, że będzie to zarówno podstawowa pomoc medyczna, jak i specjalistyczna.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Money, Twitter, Polskie Radio

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY