Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 29 listopada do 5 grudnia: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marsz Niepodległości

Marsz Niepodległości / Fot. Wikimedia Commons

Pomimo że aura nie nastraja do aktywności politycznej poza domem, warto się zmobilizować i brać udział w patriotycznych spotkaniach. Nowoczesna technika, za pośrednictwem internetu, pozwala też na udział zdalny w ciekawych prelekcjach, Warto z tych wszystkich możliwości korzystać, by wzbudzać w sobie i innych cnotę patriotyzmu.

29 listopada poniedziałek

29 listopada 2021 o godz. 16.45 w Kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy ul. Wóycickiego 1/3, w budynku 23, w sali 201 odbędzie się promocja książki „Górny Śląsk w Polsce Ludowej, t. 3: Wysiedlenia – emigracje – przyjazdy”, pod red. dr. hab. Adama Dziuroka i dr. Bernarda Linka.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Historii UKSW, Oddział IPN w Katowicach oraz Instytut Śląski w Opolu. Promocję z udziałem dr. hab. Adama Dziuroka i dr. Bernarda Linka poprowadzi dr Adam Buława. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek.

Trzeci tom z serii „Górny Śląsk w Polsce Ludowej”, wydawanej wspólnie przez katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej i opolski Instytut Śląski i przybliżającej wybrane aspekty przemian politycznych, społecznych i kulturalnych na powojennym Górnym Śląsku nosi podtytuł „Wysiedlenia – emigracje – przyjazdy”. Zamieszczone w tomie artykuły koncentrują się na trzech podstawowych typach migracji: przymusowych przemieszczeniach powojennych, przyjazdach w poszukiwaniu lepszych warunków życia i wyjazdach wymuszonych politycznie. Zaproponowany podział jest jednak dość płynny, gdyż u genezy niektórych ruchów tkwiły często zarówno motywy narodowe, polityczne, a także ekonomiczne (np. tzw. II repatriacja czy tzw. akcja łączenia rodzin). Zagadnienia te wyznaczyły też strukturę niniejszej publikacji. Pierwsza część omawia wysiedlenie ludności niemieckiej oraz deportacje ludności górnośląskiej na Wschód. Przybliża również obie tzw. repatriację Polaków ze Wschodu. Druga część prezentuje dwie akcje łączenia rodzin oraz przyjazdy Polaków z Francji i w poszukiwaniu pracy. Część „polityczna” przedstawia usuwanie kapłanów katolickich i sióstr zakonnych z Administracji Apostolskiej Śląska Opolskiego oraz z diecezji katowickiej, a także działania komunistycznego aparatu na rzecz emigracji opozycji politycznej na początku lat 80. XX w. oraz elit mniejszości niemieckiej. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych tomów, studia wzbogacają fragmenty różnych źródeł, które nie tylko „dopowiadają”, ale też nadają często bardziej indywidualny i szczegółowy charakter opisywanym wydarzeniom.

1 grudnia środa

1 grudnia 2021 r. o godz. 17.00 odbędzie promocja publikacji w Ogrodzie WBP w Opolu (ul. Piastowska 20). W programie: prezentacja tomu: dr Bernard Linek (Instytut Śląski), wykład okolicznościowy „Pierwsza akcja łączenia rodzin na Górnym Śląsku” – dr hab. prof UO Adrianna Dawid. Moderacja spotkania: dr hab. Piotr Pałys.

Zapraszamy na dyskusję o książce Arkadiusza Kutkowskiego „Polskie rehabilitacje. Wybrane zagadnienia polityki karnej władz PRL w latach 1953–1957”, która odbędzie się 1 grudnia 2021 (środa), o godz. 17.00, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie, przy u.l Marszałkowskiej 21/25. Uczestnicy: dr Arkadiusz Kutkowski – autor, Delegatura IPN w Radomiu. dr Paweł Sasanka, BBH IPN. Prowadzenie: Paweł Sztama, BBH IPN.

Książka jest opisem polityki karnej władz PRL w latach 1953–1957. Jednym z jej wyznaczników były rehabilitacje. Rozumiano przez nie z jednej strony wyrównanie krzywd wyrządzonych działaniami funkcjonariuszy państwa komunistycznego, a z drugiej – rozliczanie tych funkcjonariuszy na drodze dyscyplinarnej i prawnokarnej. Opis ten więc wpisuje się w dyskusję na temat charakteru przemian dokonujących się w Polsce w tamtym czasie. Autor podaje przykłady procesów rehabilitacyjnych, dużo miejsca poświęca też analizie ich dynamiki i wyznaczników, wśród których wymienia zmiany, jakie nastąpiły w ZSRR po śmierci Stalina.

2 grudnia czwartek

Klub imienia Romana Dmowskiego zaprasza na spotkanie autorskie z doktorem Tomaszem Sommerem, redaktorem naczelnym tygodnika “Najwyższy Czas!”. Spotkanie będzie poświęcone książce “Jedwabne. Historia prawdziwa”. Spotkanie odbędzie się 2 grudnia (czwartek) o 18:30 w lokalu przy ul. Próchnika 1 lok. 321 (III piętro). Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale “Chrobry Szlak”

3 grudnia piątek

Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury “Niklot” zaprasza na spotkanie z dr Łukaszem Nowokiem: “Chorwacki ruch narodowy u władzy – 1941-1945”. Spotkanie odbędzie się w piątek 3 XII 2021 o 1700. Miejsce: sala S007 (Uniwersytet SWPS), ul. Chodakowska 19/31, Warszawa

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Jan Bodakowski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY