Na Litwie powstały polskie oddziały samoobrony [+WIDEO]

Dodano   3
  Loading
Płot na granicy

Płot na granicy z Białorusią / Fot. Twitter/ Mariusz Błaszczak

Szeroko komentowany w Polsce kryzys migracyjny nie ominął także naszego północno-wschodniego sąsiada. Choć obecnie granica Republiki Litewskiej jest relatywnie szczelna, między innymi dzięki oddziałom polskiej Straży Granicznej i policji, które zostały wysłane „z odsieczą” władzom w Wilnie, to na początku wojny hybrydowej z reżimem Łukaszenki duże grupy migrantów przedzierały się przez granicę.

Pomysłem władz litewskich na rozwiązanie problemu było wówczas osiedlenie imigrantów w obozach uchodźców zlokalizowanych… tuż obok polskich szkół i domów, w miejscowościach zamieszkanych prawie wyłącznie przez Polaków! Operacji tej sprzeciwili się Polacy, blokując ją fizycznie za pośrednictwem spontanicznych wystąpień, a także organizując swoją społeczność w oddziały samoobrony. Jednym z liderów tej formacji został Henryk Baranowicz, starosta (polski odpowiednik wójta) gminy Biała Waka.

W wywiadzie udzielonym dziennikowi Xportal.pl Baranowicz stwierdził, że władze Litwy napotkały opór Polaków najpierw w miejscowości Dziewieniszki, gdzie obóz imigrantów z Bliskiego Wschodu miał sąsiadować bezpośrednio z polską szkołą podstawową, a następnie w Rudnikach, gdzie ostatecznie obóz umiejscowiono. Początkowo nie był on jednak dostatecznie zabezpieczony, codziennie zdarzały się ucieczki, więc dla podniesienia bezpieczeństwa gminy polska samoobrona rozpoczęła patrole, przejmując kontrolę nad sytuacją, która przerosła władze w Wilnie.

Henryk Baranowicz zdradził także kulisy protestów przeciwko osiedlaniu imigrantów zorganizowane przez lokalną społeczność, a także udostępnił nagrania brutalnych prób pacyfikacji Polaków podejmowane przez władze litewskie. Jedną z poszkodowanych osób była poseł z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie pani Beata Pietkiewicz. Polacy nie dali się jednak zastraszyć. Więcej w materiale filmowym.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Warszawiak
Gość
Warszawiak
28 października 2021 14:47

Brawo kochani Polacy!

Adam
Gość
Adam
28 października 2021 18:22

Wielkie brawa za taką akcję.

Wojciech
Gość
Wojciech
29 października 2021 00:09

Nic się nie zmienaia. Żmudzini nienawidzą Polaków nawet bardziej niż Niemcy. Żudzini NIE SĄ naszymi sojusznikami i nie będą. NIE MYLCIE OBECNEJ LITWY Z DAWNYM KSIĘSTWEM LITEWSKIM. Obezna Litwa to Żmudzini. Zawzięta, bandycka swołocz.

POLECAMY