Sanepid straszy: Coraz więcej zakażeń wariantem Delta w Polsce

Dodano   1  
  Loading
Maseczka COVID-19

Maseczka COVID-19 / fot. focusonmore.com Wikimedia Commons

Według najnowszych danych sanepidu, niemal połowa wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce w ciągu ostatnich czterech tygodni to zakażenia wariantem Delta.
  • Według danych polskiego sanepidu, do których dotarli dziennikarze RMF 24 wariant Delta COVID-19 odpowiada za niemal połowę wszystkich zakażeń.
  • Lekarze stosują niebezpieczną narrację zalecając dystans, dezynfekcję rąk oraz noszenie maseczki dla osób zaszczepionych mających kontakt z niezaszczepionymi.
  • Liczba zakażeń koronawirusem najszybciej rośnie w Ameryce Północnej i Europie. Dominującym wariantem stała się bardziej zaraźliwa Delta.
  • Zobacz także: Rekord zakażeń w grupie 20-29 lat. Wielka Brytania zwiększyła liczbę testów

Wariant Delta w ostatnim miesiącu odpowiadał niemal za tyle samo zakażeń, co brytyjska odmiana koronawirusa, czyli mutacja Alfa. Według sanepidu pojawiały się też pojedyncze przypadki brazylijskiej odmiany Gamma czy mutacji Lambda. To odmiana Delta jest jednak coraz wyraźniej obecna, choć poziom zakażeń tą mutacją jest dużo niższy niż w większości krajów zachodniej Europy. W Polsce do tej pory potwierdzono 194 przypadki. Więcej zakażeń wariantem Delta może być spowodowane większą ilością przeprowadzanych testów na COVID-19.

“Podstawa ochrony to cały czas szczepienia” – przekonuje pulmonolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego doktor Joanna Lange.

“Ten wirus jest zdecydowanie szybciej zakażający przede wszystkim osoby niezaszczepione. Jeżeli wyjeżdżamy we wrześniu, mamy jeszcze czas, by się zaszczepić przynajmniej jedną dawką szczepionki, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy” – dodaje. 

Lekarze od jakiegoś czasu stosują niebezpieczną narrację. Według portalu RMF 24 podkreślają, że gdy wyjeżdżamy i mamy kontakt z nowymi osobami, co do których nie mamy pewności, czy są zaszczepione, warto stosować to, co dobrze znamy: zachować dystans, zakładać maseczkę i dezynfekować dłonie. Główny Inspektorat Sanitarny zaznacza, że w Polsce udział nowego wariantu Delta ze względu na jego wyższą zakaźność niż pierwotnego wariantu Alfa wzrasta.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba infekcji SARS-CoV-2 na świecie wzrosła o jedną czwartą. Obecnie wykrywa się ponad pół miliona zakażeń dziennie. Więcej zakażeń wariantem Delta notuje się w Azji, ale ich liczba najszybciej rośnie w Ameryce Północnej i Europie. Dominującym wariantem koronawirusa stała się bardziej zaraźliwa Delta.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Marek
Gość
Marek
23 lipca 2021 13:43

Tak, teraz delta, potem epsilon, dzeta, eta, teta, ….., omega. I szczepcie się, szczepcie się, szczepcie! Odpowiedzialność z koncernów za skutki tych preparatów zdjęli, tylko jakoś ze mnie ryzyka skutków zażycia nie chcą zdjąć, to ryzyko muszę podjąć sam.

POLECAMY