Ekologia? Samochód elektryczny po ośmiu latach niemal bezużyteczny

Dodano   8  
  Loading
Tesla Model S

Tesla Model S / Fot. Wikimedia Commons

Z obliczeń Szwedzkiego Instytutu Środowiska wynika, że ekologiczny koszt wyprodukowania każdej kilowatogodziny ogniwa to nawet 150-200 kg CO2, a baterie samochodów elektrycznych mają zazwyczaj ponad 30 kWh. Zatem wyprodukowanie (w fabryce zasilanej energią z paliw kopalnych) auta elektrycznego (z bateriami o masie 500 kg) ma pozostawić ślad węglowy nawet o 74 proc. wyższy niż w przypadku samochodu spalinowego. Tymczasem okazuje się, że samochód elektryczny nawet już po ośmiu latach pracy może stać się niemal bezużyteczny.
  • Ośmioletnia Tesla z przebiegiem 156 000 kilometrów, po maksymalnym naładowaniu pozwala na przejechanie… 79 kilometrów.
  • Wymiana akumulatora to koszt rzędu 17-20 tysięcy dolarów.
  • Trzeba zaznaczyć, że ten model miał ośmioletnią gwarancję na akumulator, która akurat niedługo wcześniej wygasła.
  • Zobacz także: Dziś losowanie w loterii szczepionkowej. Do wygrania pieniądze i hulajnogi

Istotnym problemem związanym z użytkowaniem samochodów elektrycznych jest żywotność ich baterii. Jeden z YouTuberów postanowił to sprawdzić. Kupił ośmioletnią Teslę z przebiegiem 156 000 kilometrów. Samochód był w idealnym stanie technicznym i wizualnym. Okazało się jednak, że jej możliwości zostały znacznie ograniczone.

Baterie w samochodzie zużyły się niezwykle szybko. Trzeba zaznaczyć, że ten model miał ośmioletnią gwarancję na akumulator, która akurat niedługo wcześniej wygasła. Jak się okazało, baterie można naładować tylko do momentu, kiedy zasięg wskaże… 79 kilometrów. W praktyce ośmioletnim samochodem elektrycznym można udać się już tylko w krótkie przejażdżki.

A może receptą byłaby wymiana akumulatora? Nic z tych rzeczy. Gdyby YouTuber zlecił serwisowi Tesli naprawę, musiałby liczyć się z kosztami rzędu 17-20 tysięcy dolarów. To prawie tyle, ile zapłacił za ten samochód. Pozostaje sprzedaż samochodu na części zamienne albo na złom.

Zobacz także: Remont muzeum Stepana Bandery na Ukrainie. Wyłożono 3 mln zł

wrc.net.pl, moto.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Wojciech
Gość
Wojciech
21 lipca 2021 22:36

Każdy w miarę inteligentny wie, że elektryki to nie ekologia a polityka. Z ekologią nie miały i nie mają nic wspólnego.

Sebastian
Gość
Sebastian
22 lipca 2021 00:31
Reply to  Wojciech

Tak może gadać laik. Naczyta się taki o żabkach i na siłę próbuje zarazić innych. Popyt uruchamia rozwój. Pierwsze silniki spalinowe miały sprawność nie wyższą niż 10%. Pierwsze żarówki Led były drogie i miały widno pod psem. Nikt nie bierze pod uwagę sprawności napędów elektrycznych. Wymiana pasków, olei, filtrów, dpf, tlenki azotu, siarczany, aku który też trzeba wymieniać. Proszę, gdzie tu ekologizm. Powołano się na emisję co2 z elektrowni tradycyjnych. Pewno ON i etylina lecą z kranu. Kto mi powie ile energii elektrycznej pochłania rafineria i platforma wiertnicza? Dodaj koszty co2 spalania i wydobycia z przetworzeniem. Ciekawe czy nadal będzie różowo.

janusz
Gość
janusz
22 lipca 2021 11:04
Reply to  Sebastian

a z czego twoja czysta energia sie bierze?

Jeśli cię to "ciekawi" to poguglaj,
Gość
Jeśli cię to "ciekawi" to poguglaj,
22 lipca 2021 12:00
Reply to  Sebastian

a nie wywnętrzaj się tu na zasadzie “bo tak!”.

Ideologia ANTYCO2 jest w oczywisty sposób zabójcza dla naszego środowiska!

hehehe
Gość
hehehe
22 lipca 2021 10:17

Elektryki to ukryty europejski antysemityzm. Nie chodzi o ekologię czy co2, a o kraje, które zarabiają na ropie. Unijne elity nienawidzą państw arabskich, stąd ta nagonka na benzynę.

janusz
Gość
janusz
22 lipca 2021 11:05
Reply to  hehehe

niezla analogia, laczysz paliwo – arabow i antysemityzm LOL

Przemysław
Gość
Przemysław
22 lipca 2021 12:54

To jakaś totalna bzdura , z autopsji , moja tesla ma 8 lat i przejeżdza 358 km na całej baterii , więc ? Co to za oszołom napisął , chyba tylko żeby wywołac takowa dyskusje .

hens
Gość
hens
22 lipca 2021 17:49
Reply to  Przemysław

C o to za głupie pytanie, przecież widać kto to stwierdził!

A o tobie wiadomo tylko tyle, że masz fałszywą ksywkę @przemysław.

POLECAMY