Marsz Rzezi Wołyńskiej przeszedł ulicami Warszawy. “Nie o zemstę, lecz o pamięć” [+WIDEO]

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marsz Rzezi Wołyńskiej

Marsz Rzezi Wołyńskiej / fot. roty.pl

Przez Warszawę z okazji dnia pamięci o polskich ofiarach nazistów ukraińskich pomordowanych na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie przeszedł Marsz Rzezi Wołyńskiej. Marsz zorganizowały: Roty Niepodległości, Stowarzyszenie Straż Narodowa, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, WiN Inspektorat Warszawa, Żołnierze Chrystusa, Orzeł i Syrenka. Patronem prasowym medialnym były Media Narodowe.

Marsz Rzezi Wołyńskiej

Marsz przeszedł sprzed kościoła Świętego Krzyża, Krakowskim Przedmieściem, przez Stare Miasto, na plac Krasińskich. W relacji można obejrzeć konferencję prasową przed marszem, przemówienia do zebranych (Roberta Bąkiewicza, Pawła Kryszczaka, Krzysztofa Kawęckiego, Ewy Szakalickiej, Pawła Jaworskiego). Organizatorzy marszu podziękowali za zaprojektowanie, wydrukowanie i umieszczenie na bilbordach plakatu o marszu Wojciechowi Korkuciowi.

Relacja Mediów Narodowych

Podczas marszu rozmawialiśmy z: Ireną Tyszecką (która jako dziecko przeżyła masakrę na Wołyniu), dr Bawerem Aondo-Akaa, sekretarzem generalny Prawicy Rzeczypospolitej Lechem Łuczyńskim, byłym posłem Prawicy Rzeczpospolitej Janem Klawiterem, Robertem Bąkiewiczem, Krzysztofem Kawęckim, oraz wielu innych uczestników marszu.

Edukacyjnie o Wołyniu

Instytut Pamięci Narodowej, w związku z przypadającym w niedzielę 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, na stronie internetowej przypomniał przygotowaną w ubiegłym roku „Bazę Zbrodni Wołyńskiej” i zaprezentował projekt Wołyń 1943. Pamiętamy. Projekt zrealizowany został przez Biuro Edukacji Narodowej we współpracy z Teatrem „Nie Teraz”. Polegał on na publikacji nagrań filmowych interpretacji wierszy o Wołyniu w wykonaniu Polaków i Polonii, rozsianych po całym świecie. Nagrania te zostaną opublikowane w tłumaczeniu na języki: angielski, francuski, niemiecki, węgierski, ukraiński, rosyjski, litewski, łotewski, estoński i portugalski.

„Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej” w 2021 roku

Ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach „oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli również obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii lub ratujący sąsiadów i krewnych.

Na stronie https://zbrodniawolynska.pl/ jest dostępnych ponad 28 000 rekordów, przypisanych do prawie 3 000 miejsc zbrodni, głównie z obszaru przedwojennych województw: wołyńskiego, stanisławowskiego, lwowskiego i tarnopolskiego. Prace nad projektem wciąż trwają, a dane są na bieżąco uzupełniane i weryfikowane. Integralną częścią projektu jest mapa miejsc zbrodni popełnionych przez nacjonalistów ukraińskich w województwach kresowych.

Celem IPN jest upamiętnić te osoby, które w zdecydowanej większości nie posiadają nawet swoich grobów. Korzystający z Bazy będą mieli możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego.

Projekt IPN i Teatru „Nie Teraz” – „Wołyń 1943. Pamiętamy”

Teatr „Nie Teraz” dziesięć lat temu stworzył przedstawienie „Ballada o Wołyniu”, pierwszą w polskim teatrze próbę opowiedzenie tego, co ocalonym z Zagłady przez lata całe nie pozwalały wypowiedzieć ściśnięte strachem i grozą usta.

IPN zaprasza wszystkich, którym bliska jest pamięć o ofiarach Zbrodni Wołyńskiej, do wzięcia udziału w projekcie. Polega on na nagraniu filmowym własnej aranżacji fragmentu lub całości wiersza z załączonej propozycji. Nagranie należy przesłać do Instytutu Pamięci Narodowej na adres: [email protected]

Artykuły popularnonaukowe na temat „Zbrodni Wołyńskiej”

Kresy Wschodnie w publikacjach IPN

Wystawę elementarną Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945 PL/EN

medianarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY