PILNE! Żydowskie roszczenia nadal aktualne. Ambasada Izraela wydała oświadczenie: “Polska wie co jest właściwym krokiem”

PILNE
Dodano   16
  Loading

Yair Lapid, Minister Spraw Zagranicznych Izraela / fot. flickr.com

W czwartek późnym wieczorem ambasada Izraela w Polsce wydała oświadczenie w sprawie zmian w Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Nowelizacja prawa może doprowadzić do sytuacji, że Żydzi nie będą mogli ubiegać się o tzw. majątki bezspadkowe. Izrael jest bardzo zaniepokojony.

Strona izraelska nie jest zadowolona z projektu nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która dołączy do porządku prawnego wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. Ma ona określać okres przedawnienia wobec decyzji administracyjnych wydawanych z naruszeniem prawa. Uchwalenie takiego okresu przedawnienia w wymiarze 30 lat uniemożliwiałoby dochodzenia roszczeń wobec decyzji wywłaszczeniowych władz komunistycznych. Dotychczas w przypadku stwierdzenia sprzeczności takiej decyzji z porządkiem prawnym dawny właściciel lub jego spadkobierca mógł ubiegać się o zwrot mienia lub odszkodowanie. Nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego jest więc metodą polskiego rządu na uniknięcie wielomiliardowych, bezpodstawnych roszczeń wysuwanych za pośrednictwem amerykańskim przez Żydów.

W czasie układania nowego projektu regulacji w tym zakresie. rozszerzono zapisy określające, że nie stwierdza się nieważności decyzji, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło dziesięć lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. Z kolei jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło trzydzieści lat, nie wszczyna się postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Ambasada Izraela wydaje oświadczenie

Niedługo po uchwaleniu ustawy Ambasada Izraela w Polsce opublikowała na Twitterze oświadczenie.

“Zachowanie pamięci o Zagładzie i troska o prawa ocalonych z Holokaustu, do których zalicza się kwestia zwrotu mienia żydowskiego zagrabionego podczas Zagłady, są kluczowymi elementami tożsamości i leżą u podstaw istnienia Państwa Izrael. Są one również istotnymi dziedzinami aktywności izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z dumą wypełniamy ten obowiązek, wynikający z wyznawanych przez nas wartości moralnych i powinności historycznej” – czytamy.

Jak zauważono “deklaracja terezińska, przyjęta w 2009 r., wzywa wszystkie zainteresowane państwa do pracy nad zwrotem mienia żydowskiego zagrabionego w czasie Holokaustu”.

“Izrael oczekuje, że strony Deklaracji postępować będą zgodnie z jej zapisami. Odrzucenie przez Polskę realizacji postanowień Deklaracji to poważne i dalece niepokojące działanie. Procedowana obecnie zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego, lub ubieganie się o rekompensatę za nie, ocalonym z Zagłady i ich potomkom oraz społeczności żydowskiej, dla których Polska przez stulecia była domem. To niepojęte” – wskazano w oświadczeniu.

“To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami. Z powagą podchodzimy do próby uniemożliwienia zwrotu prawowitym właścicielom mienia zagrabionego w Europie Żydom przez nazistów i ich kolaborantów. Polska wie, co jest właściwym krokiem w tej sprawie” – podkreśliła izraelska ambasada.

Nacisk ambasady USA

List amerykańskiego charge d’affiares w Warszawie do Elżbiety Witek udostępnił na swoich łamach portal „Dziennika Gazety Prawnej”. Pokazuje on, że Polska jest widocznie naciskana w sprawie żydowskich roszczeń przez stronę amerykańską. W korespondencji Amerykanie wyrażają swoje niezadowolenie z zapisów przygotowywanego projektu polskiej ustawy.

Bixi Aliu przedstawił stanowisko Stanów Zjednoczonych, które jednoznacznie reprezentuje interesy Izraela w kwestii roszczeń środowisk żydowskich w sprawie mienia bezspadkowego.

„Pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie USA w sprawie ustawy, która – jeśli zostanie przyjęta – spowoduje nieodwracalne straty dla Ocalonych z Holokaustu w Polsce i ich rodzin. Zdajemy sobie sprawę, że projekt ustawy (Druk nr 1090) efektywnie uniemożliwi odzyskanie lub kompensację za utracone mienie w okresie Zagłady i komunizmu. W takim wypadku zarówno Żydzi jak i ci którzy nie są pochodzenia żydowskiego nie otrzymają nic”

– napisał Bixi Aliu .

Ustawa 447

W 2018 roku prezydent USA Donald Trump podpisał „Ustawę 447”. Dotyczy ona odzyskiwania mienia ofiar Holokaustu. Ustawa jest następstwem Deklaracji Terezińskiej, która podpisana została przez 46 państw, w tym Polskę, w czerwcu 2009 roku. Ustawa nr. 447 zobowiązuje Departament Stanu USA do złożenia sprawozdania na temat sytuacji zwrotu mienia pożydowskiego. Akt ten stanowi podstawę prawną do tego, aby USA wspierały odzyskiwanie pożydowskich majątków bezspadkowych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
adam
Gość
adam
24 czerwca 2021 22:10

PiS już tak zrobi by Polacy wszystko zapłacili. Oj zrobi.

Michał
Gość
Michał
25 czerwca 2021 08:42

Czy oni nazwali nas właśnie kolaborantami?
No nie wierzę, kraj który w stosunku do Palestyny zachowuje się jak nazistowskie Niemcy będzie nas pouczał… Żałosny kraj…

Dorota
Gość
Dorota
25 czerwca 2021 11:05
Reply to  Michał

Tak, nazwali nas kolaborantami. To ich taktyka. A co ma Ameryka rzadzic Europa i dla Zydow podpisywac jakies ustawy dotyczace Europy. Niech rzadza sie na swoim kontynencie i podpisuja umowy oddajace Indianom ich prawowite mienie. Polecam ksiazke “powrot do Jedwabnebo” Wojciecha Sumlinskiego. Wtedy sie Wam oczy otworza kto stoi za firma Holocaust i o co tu wlasciwie chodzi. Nawet Szwajcarow zmusili do wyplacenia gory forsy. Z Polska tez sobie dadza rade. I z innymi krajami wschodnimi. Wszystkich oskubia.

Borys Szydź
Gość
Borys Szydź
29 czerwca 2021 18:33
Reply to  Dorota

Pan Wojciech Sumliński już niebawem opublikuje film dokumentalny – obecnie czeka na domykający wywiad z izraelskimi opluwaczami, którzy twierdzą, że “Jedwabne” to nasza sprawka. Następnie pójdzie w świat gruba prawda i się zacznie…

adam
Gość
adam
25 czerwca 2021 10:32

Musimy wszyscy zrozumieć jedną rzecz: tu nie chodzi o prawdę, rację czy prawo. Tu chodzi tylko i wyłącznie o to kto jest dyplomatycznie silniejszy. Polska została przez stado wilków odizolowana od stada i teraz sama się przechadza po łące – to nie skończy się szczęśliwie.

Borys Szydź
Gość
Borys Szydź
29 czerwca 2021 18:38
Reply to  adam

Rzekł wówczas Pan do Gedeona: «Przy pomocy tych trzystu mężów, którzy chłeptali wodę językiem, wybawię was i w ręce twoje wydam Madianitów. Wszyscy inni mężowie niech wracają do siebie».

Leszek
Gość
Leszek
25 czerwca 2021 11:58

największymi kolaborantami w czasie wojny tak z Niemcami jaki ruskimi byli żydzi. Naród który uzurpuje sobie prawo do pouczania innych narodów. Precz z syjonizmem

gyh
Gość
gyh
25 czerwca 2021 13:41

Jest takie powiedzenie, zapraszam wy*erdal*c.

hamis
Gość
hamis
25 czerwca 2021 16:28

a to panstwa niemieckiego juz nie ma?do nic niecaj zwracaja sie o zwrot my mozemy im oddac gruz ktory pozostal po ic mieniu tylko musza nam zaplacic za uprzatniecie tego gruzu

Radoslaw
Gość
Radoslaw
25 czerwca 2021 17:27

To może Amerykanie najpierw by oddali mienie bezspadkowe po obywatelach Polski. Po Puławskim i Kościuszce na początek. A z tego co mi wiadomo Żydzi dostali już swoje oczywiście ci co byli w stanie udowodnić ze ich rodziny coś miały. No i byli tacy co odzyskali 2 razy najpierw wzięli gotówkę a potem odzyskali nieruchomości

marek
Gość
marek
25 czerwca 2021 20:25

1. złoto hitlerowskich niemiec wywiezli amerykanie…pytanie czy niemcy ukradli amerykanom złoto i ci je odebrali czy zloto to bylo zrabowane panbstwom europejskim a wiec i zydom….moga wiec a nawet powinni oddac,,,,,maja z czego…..2. mimo splacania o;lbrezymich reperacji wojennych za pierwsza wojne swiatowa niemcy zbudowali olbrzymia armioe i przemysl zbrojeniowy….za pozyczone pieniadze od amerykanskich i zydowskich banków, …wiec odpowiedzialnmosc za wybuch II wojny swiatowej…..wiec niech placa….

Adam
Gość
Adam
26 czerwca 2021 09:35

Na tzw walkę z Covid rząd polski wydał już 250 mld zł, to 1/2 rocznego budżetu Polski, nikt chyba nie wie, na co poszły te pieniądze. A może rozpoczęło się już spłacanie żydowskich roszczeń w rocznych ratach ?

Jan
Gość
Jan
26 czerwca 2021 18:31

Radzę temu Izraelskiemu nieukowi zapoznać się z Umową nr 5518 z 1960 roku pomiędzy PRL a USA. Wg tej umowy Polska wypłaciła Żydom żądane przez nich odszkodowanie. Wg tej umowy wszelkie żydowskie roszczenia są spełnione i zakończone w całości.

Igor
Gość
Igor
26 czerwca 2021 18:36

Tu jest wszystko:
https://youtu.be/Pzb0zsT6Q-s
Żydom ni się nie należy

Last edited 6 miesięcy temu by Igor
Margosia
Gość
Margosia
29 czerwca 2021 18:23
Reply to  Igor

Niestety – tam, gdzie miało być wszystko – nic nie ma, bo film został usunięty.
Ale… w pełni popieram wszystkie powyższe wypowiedzi.

Borys Szydź
Gość
Borys Szydź
29 czerwca 2021 18:31

My nie będziemy gnębić Żydów – my pomożemy im obalić izraelski nierząd.

POLECAMY