Trwa wielkie nieporozumienie w Porozumieniu. Gowin zawieszony przez Bielana. Groteska trwa

Dodano   1  
  Loading
Jarosław Gowin i Adam Bielan.

Jarosław Gowin i Adam Bielan. / Fot. Flickr/Wikimedia Commons

Lojalny Adamowi Bielanowi skład zarządu partii Porozumienie zawiesił w prawach członka tej formacji jej prezesa - Jarosława Gowina. Tłumaczą to opinią prawną, niepozostawiającą suchej nitki na działaniach prezesa. Z kolei władze Porozumienia lojalne Gowinowi... już wcześniej wyrzuciły "bielanowców" z partii.
  • Uchwałą lojalnego wobec Adama Bielana składu Zarządu Krajowego Porozumienia Jarosława Gowina, wicepremier został zawieszony w prawach członka partii na okres trzech miesięcy.
  • Adam Bielan twierdzi w oparciu o opinię prawną prof. Ryszarda Piotrowskiego, że jest p.o. prezesa partii. Odmiennego zdania są stronnicy Gowina.
  • Na jutro “bielanowcy” zapowiedzieli konwencję scalającą Porozumienie z Partią Republikańską. Gościem specjalnym ma być wicepremier Jarosław Kaczyński.
  • Zobacz także: Symbol Polski Walczącej zakazany! Skandal na EURO 2020

Po otrzymaniu opinii prawnej od konstytucjonalisty prof. Ryszarda Piotrowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, z której jednoznacznie wynika, że Jarosław Gowin nie jest prezesem partii Porozumienie Jarosława Gowina, lojalny wobec Adama Bielana skład Zarządu Krajowego Porozumienia podjął dwie uchwały.

Dysponujemy opinię prawną, na którą czekaliśmy dwa miesiące, konstytucjonalisty prof. Ryszarda Piotrowskiego, z której jednoznacznie wynika, że mamy rację. Jarosław Gowin nie jest prezesem Porozumienia, że jego kadencja się zakończyła i że przyjęcie innego założenia powinno skutkować delegalizacją Porozumienia przed Trybunałem Konstytucyjnym

– powiedział Adam Bielan

Pierwsza z uchwał dotyczy zawieszenia Gowina w czynnościach członka Porozumienia na okres 3 miesięcy, “w związku z uporczywym naruszaniem statutu” ugrupowania. Druga natomiast mówi o połączeniu Porozumienia z Partią Republikańską.

Spór o Porozumienie będzie się dalej toczył, ale my w sensie medialnym i prawnym przechodzimy na nowy szyld

– dodał eurodeputowany

Spór Gowin – Bielan trwa

Spór o to, kto jest prezesem partii trwa już od kilku miesięcy. 5 lutego br. decyzją sądu koleżeńskiego Porozumienia Adam Bielan oraz Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni ze struktur partyjnych decyzją za „wielokrotne łamanie statutu partii”. Nie uznają oni jednak tego składu sądu koleżeńskiego, podobnie jak stronnicy Gowina – pro-bielanowskiego składu Zarządu.

Na godz. 13:30 w niedzielę zaplanowano kongres, w trakcie którego Porozumienie Jarosława Gowina na czele z Adamem Bielanem połączy się z Partią Republikańską. Gościem specjalnym wydarzenia ma być prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.

Jak pokazało ostatnie głosowanie w Sejmie nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich Jarosław Gowin może liczyć na wsparcie co najmniej ośmiu innych posłów pozostających członkami Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Mowa tu o: Stanisławie Bukowcu, Andrzeju Gut-Mostowym, Iwonie Michałek, Wojciechu Murdzku, Marcinie Ociepie, Grzegorzu Piechowiaku, Magdalenie Sroce i Michale Wypiju.

Zobacz także: Polska szczepionka na COVID-19 jeszcze w tym roku? Znamy szczegóły

Do uzyskania większości bezwzględnej pozwalającej m.in. na odrzucenie veta senackiego, rządzący potrzebują 231 głosów. W przypadku odejścia dziewiątki polityków, w tym Jarosława Gowina, liczba popierających rząd posłów zmniejszy się do 223. Poparcie niezrzeszonego Lecha Kołakowskiego oraz koła Kukiz15-Demokracja Bezpośrednia nie gwarantuje zapewnienia większości do rządzenia. W związku z tym możemy spodziewać się pozostania Jarosława Gowina w koalicji rządowej, natomiast Partia Republikańska Adama Bielana będzie jej nową formacją koalicyjną.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
zdzicho
Gość
zdzicho
20 czerwca 2021 11:43

Kolega Bielan w centrum – tiny.pl/rns9g. Gowina tam nie ma.

No to jakim cudem może być prezesem?

Szalom!

POLECAMY