MSWiA rozdaje wozy strażackie za wysoką frekwencję w I turze wyborów prezydenckich!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

“Bitwa o wozy” – tak nazywa się nowa akcja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która ma zachęcić Polaków do głosowania w nadchodzących wyborach. Po jednej z gmin do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w wyborach otrzyma środki od MSWiA na sfinansowanie średniego wozu strażackiego.

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik powiedział, że w Polsce jest 16 tys. ochotniczych straży pożarnych, z czego 4,5 tys. straży jest w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym – oznacza to, że nie są one wyspecjalizowane i sprofesjonalizowane.

“OSP to ewenement w skali światowej. Nigdzie w świecie nie ma takiego systemu ochrony bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej i pomocy wzajemnej. To coś, co jest ważnym elementem naszego życia społecznego” – powiedział Wąsik na konferencji przed siedzibą MSWiA.

“MSWiA wspiera straże pożarne i OSP w sposób znaczący, w tym roku dofinansowano zakup rekordowej ilości 517 samochodów, które przekazano strażom pożarnym, a warunkiem tego było, aby samorząd przekazał wkład własny w wysokości 200 tys. zł” – dodał wiceminister.

Problemy niektórych lokalnych społeczności

Wiceminister Wąsik zaznaczył przy tym, że istnieją samorządy, które nie mają wkładu własnego – są to zazwyczaj gminy wiejskie poniżej 20 tys. mieszkańców. “Dlatego chcielibyśmy zaproponować dla tych gmin pewną ofertę, także dla strażaków ochotników, którzy są też liderami lokalnych opinii, są niezwykle szanowani w społeczności lokalnej” – powiedział.

“Zgromadziliśmy środki tak, by jeszcze przekazać 16 samochodów sfinansowanych w całości przez MSWiA. Ale chcielibyśmy namówić lokalne społeczności właśnie tych niebogatych gmin do aktywności za tydzień 28 czerwca” – przekazał Wąsik.

Akcja otrzymała nazwę “Bitwa o wozy”. – 16 wozów – po jednym na każde województwo. I ta gmina do 20 tys. mieszkańców, w której frekwencja wyborcza będzie najwyższa otrzyma środki na sfinansowanie w całości średniego samochodu gaśniczego – zapowiedział Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi o samochód o wartości około 800 tys. zł.

“Zachęcamy społeczności lokalne do aktywizacji, do pokazania, że ich głos jest ważny. (…) Bądźcie aktywni, zdobądźcie dla swojej społeczności lokalnej samochód gaśniczy” – powiedział wiceminister.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1274259598178910208?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1274259598178910208&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FnhKc1qB8Y%2F

źródło: businessinsider.com.pl/PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY