Międzynarodowy Fundusz Walutowy wesprze Ukrainę kwotą 5 mld

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wesprze Ukrainę kwotą 5 mld dolarów na okres 18 miesięcy. Program stand by ma zostać przeznaczony na walkę z kryzysem gospodarczym na Ukrainie oraz pomóc w ustabilizowaniu ukraińskiej waluty-hrywny.

Pierwsza część, czyli kwota 2,1 mld dolarów zostanie przekazana już w najbliższych dniach. Aby wypłacić te środki MFW postawił dwa warunki. Po pierwsze uniemożliwienie zwrotu znacjonalizowanych banków ich wcześniejszym właścicielom orz przyjęcie ustawy wprowadzającej handel gruntami rolnymi. Fundusz postawił przed Ukrainą kilka warunków, z których powinna się wywiązać są to: walka z korupcją, utrzymanie niezależności banku centralnego. Kolejnym celem ma być także przyśpieszenie prywatyzacji, a po zakończeniu pandemii także powrót do dyscypliny budżetowej oraz urynkowienie cen gazu dla wszystkich obywateli.

Pieniądze także z Unii Europejskiej

Wydanie takiej decyzji przez MFW jest otwarciem Ukrainy na środki z innych źródeł takich jak choćby Unia Europejska. W kwietniu UE przekazała 1,2 mld euro na walkę z korona wirusem dla Ukrainy.  

Kryzys gospodarczy na Ukrainie

Pomoc ze strony organizacji międzynarodowych jest kluczowa w sytuacji w jakiej znajduje obecnie Ukraina. W związku z pandemią sytuacja gospodarcza znacznie się pogorszyła a produkcja przemysłowa obniżyła się w kwietniu o 16,2 %. Podobnie jak w całej Europie najbardziej ucierpiały małe i średnie przedsiębiorstwa. Szczególnie w sektorze usług widać skutki lockdownu. Według przewidywań ekspertów Ukrainę w najbliższym czasie czekają kolejne trudności gospodarcze.

Źródło: OSW

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY