Tragiczny stan polskiego lotnictwa. Czy F-35 to dobry pomysł?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Wikipedia

Według informacji Onetu, polskie Siły Powietrzne mają już 46, a nie 48 maszyn F-16. Do tego nie wiadomo ile z nich zdolnych jest w ogóle do lotu.

Polska ma kupić 32 maszyny F-35. Na samolot narzekają nawet sami amerykańscy wojskowi. Inne kraje też kupują mniej tych samolotów, niż początkowo planowały. Polska zakupiła te maszyny za 4,6 miliarda dolarów. Wielu polityków, od skrajnej lewicy, przez totalną opozycję, po opozycję propolską i narodową z Konfederacji, krytykują ten zakup. Według rewelacji portalu Onet Polska ma także wielki problem z dotychczasowym sprzętem. Chodzi tu o amerykańskie myśliwce F-16 oraz maszyny produkcji sowieckiej, MiG-29 i Su-22.

Polska na obecną chwilę posiada 93 myśliwce, z czego podobno większość jest w bardzo złym stanie. Dla przykładu polskie Siły Powietrzne miały w ostatnim czasie “skasować” dwa samoloty F-16. Jeden podobno nie latał już od kilku lat. Onet podaje, że z 29 maszyn typu MiG-29 zdolnych do lotu jest… około sześciu. Problemem są części zapasowe. Samoloty są “kanibalizowane”, to znaczy że część samolotów jest dostarczycielami części dla innych. Takie zjawisko ma występować także w przypadku F-16, bo Amerykanie dosyłają nowe części bardzo późno.

ZOBACZ TAKŻE: W 10 lat Polska może opuścić Unię Europejską. Tak myśli 31,3% Polaków

Dziennikarze, politycy i specjaliści zastanawiają się, czy Polska poradzi sobie z nowymi maszynami. Wiele osób uważa, że takie pieniądze można byłoby włożyć w naprawę i modernizację F-16 i zakupienie dalszych samolotów tego typu. Dla Onetu wypowiedział się ppłk Tomasz Łyżwa, były pilot myśliwców Su-22 i F-16: “Brakuje pieniędzy, które w czasach pokoju są przesuwane na inne cele. Morale jest bardzo niskie. Ciągle jesteśmy o krok do tyłu w szkoleniu, bo odchodzą technicy, piloci, także z powodów finansowych”. Czy zakupienie F-35 poprawi sytuację, czy to tylko kolejny propagandowy krok za wielkie pieniądze?

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY