Andrzej Duda podczas przemówienia cytuje Dmowskiego: “Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ rmf24.pl

Podczas obchodów święta niepodległości na placu Piłsudskiego, prezydent Andrzej Duda apelował do radosnego celebrowania odzyskania suwerenności 101 lat temu. W przemówieniu zacytował jednego z ojców niepodległości Romana Dmowskiego wspominając jedną z najbardziej znanych sentencji.

Prezydent Andrzej Duda swoje okolicznościowe przemówienie rozpoczął od upamiętnienia historycznych wydarzeń w dziejach Polski i podziękowania za wolną Polskę.

“Kiedy stoimy tutaj 11 listopada na placu imienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, placu świadków tylu niezwykłych historycznych wydarzeń, czasem trudnej, ale i niesamowitej, radosnej historii naszego kraju, kiedy patrzymy na stojących tutaj pięknych polskich żołnierzy, kiedy patrzymy na to, jak lśni polska broń, jak złotych kłosów łan w listopadowym słońcu, kiedy nad nimi łopoczą biało-czerwone sztandary przyniesione tutaj przez szczęśliwych i uśmiechniętych rodaków, to chce się powiedzieć – bo na usta cisną się słowa piosenki – „ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście” – mówił Andrzej Duda.

Zobacz także: Biuletyn Marszu Niepodległości – bądź na bieżąco [ZAPISZ SIĘ]

Stwierdził, że obecna Polska jest najbardziej suwerenną od czasów zaborów, a także najzamożniejszą i bezpieczną od XVII wieku.

Przypomniał także wielką bitwę warszawską, gdzie polskie wojska powstrzymały bolszewików z Rosji przed komunistycznym zalewem Europy – “Musimy pamiętać, że to także późniejsze walki w obronie Rzeczypospolitej przed sowiecką napaścią, to wielkie zwycięstwo pod Warszawą, które nazywamy cudem nad Wisłą”.

“Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie, od prawa do lewa”

Używając słów jednego z ojców niepodległości, Romana Dmowskiego – prezydent namawiał do solidarności całego narodu bez względu na poglądy – “Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie, od prawa do lewa”.

“Jesteśmy Polakami bośmy wyrośli z tej ziemi, niezależnie od tego jakiej narodowości jesteśmy – jesteśmy Polakami, gdy mieszka w nas Polska i gdy mieszka w nas polskość tej właśnie tradycji. Czasem różnych religii, ale jednak wszystko obrośnięte na tym jednym pniu, wyrastające z tego jednego historycznego korzenia. Tradycji, kultury ukształtowanej przez różne prądy, ale jakże cennej i jakże zażarcie bronionej przez kolejne pokolenia, które nie dały sobie jej odebrać” – zakończył donośnie Prezydent.

tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY