112 lat temu urodził się Jerzy Kurcyusz. Przedwojenny prezes MW

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ archiwum rodzinne/repr. han

Korzystając z ciszy wyborczej przedstawiamy postać Jerzego Kurcyusza, przedwojennego prezesa Młodzieży Wszechpolskiej i jednego z liderów ONR.

Jerzy Kurcyusz urodził się 12 października 1907 roku w Łomży. Jego ojciec był adwokatem i działaczem społecznym. Uczęszczał do gimnazjum w Łomży. Studia rozpoczął na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Tam udzielał się w Bratniej Pomocy. W latach 30-tych był prezesem Związku Akademickim “Młodzież Wszechpolska”.

ZOBACZ TAKŻE: Rocznica śmierci Jana Mosdorfa, lidera przedwojennych narodowców

Zastąpił on na tym stanowisku Jana Mosdorfa, którego rocznicę śmierci w Auschwitz obchodziliśmy wczoraj. Jerzy Kurcyusz jednocześnie działał w strukturach Obozu Wielkiej Polski (największa organizacja polityczna, 250 tys. członków) i partii politycznej narodowców, Stronnictwie Narodowym. W czasie rozłamu wśród warszawskich narodowców, razem z Mosdorfem tworzył Obóz Narodowo-Radykalny.

Był tam jednym z liderów. Po rozłamie w ONR działał we frakcji ABC. Należał do tajnego kierownictwa ONR. W 1938 r. został radnym Warszawy startując listy narodowo-radykalnej. Po wybuchu wojny udał się na Zachód jako przedstawiciel ONR. Władysław Sikorski wyznaczył go na łącznika między emigracją a krajem, pracował też np. w Stambule. W 1947 r. wrócił do Polski, gdzie wspierał opozycję, był obrońcą w procesach politycznych. Zmarł w 1988 roku.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY