Rzecznik KEP: Ambona jest miejscem głoszenia ewangelii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. episkopat

Do ostatniego wydarzenia, które miało miejsce w ubiegłą niedzielę, gdzie europoseł Ryszard Czarnecki z PiS przemawiał z ambony odniósł się rzecznik KEP. Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik tłumaczył, iż ambona jest miejscem głoszenia do ewangelii oraz nauczania Kościoła Katolickiego. Zabronione jest wykorzystywanie jej do innych celów.

W ubiegłą niedzielę miała miejsce Msza Święta w Kamieńcu Wrocławskim, gdzie uczestniczył tam również europoseł Ryszard Czarnecki. Proboszcz poprosił polityka PiS o zabranie głosu z ambony. Jak tłumaczył się później – “Ksiądz proboszcz mnie zaprosił. Byłoby rzeczą absolutnie niewłaściwą, gdybym odmówił. Na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat wielokrotnie mówiłem od ołtarza i to nie tylko na Dolnym Śląsku”.

Zobacz także: Antyklerykalna prowokacja feministek – przed kościołami zawisną dziecięce buciki

“Na koniec mszy, ku mojemu miłemu zaskoczeniu, zostałem poproszony o powiedzenie paru słów, co traktuję jako formę wielkiego wyróżnienia i zaszczyt. Podziękowałem od ołtarza, a nie z ambony, rolnikom i pszczelarzom, i zacytowałem słowa mojej babci, która mówiła, że “bez Boga ani do proga” – wyjaśniał dalej Ryszard Czarnecki.

Rzecznik KEP przestrzega przed nadużywaniem ambony

Do tej sprawy odniósł się rzecznik Komisji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. W oświadczeniu przestrzegł, że wykorzystywanie ambony do innych celów niż do głoszenia Ewangelii czy nauczania Kościoła Katolickiego jest zabronione.

“Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – napisał rzecznik KEP.

Podkreślił święty charakter kościołów, gdzie człowiek doświadcza bliskości Boga – “Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne, są nadużyciami”.

Onet/KEP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY