Problemy z wodą w gminie Rzekuń, Mazowieckie. Wójt wydał komunikat!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Od kilku dni mieszkańcy gminy Rzekuń borykają się z problemem niskiego ciśnieniem wody w kranach, a nawet jej brakiem. Powodem takiego stanu są wysokie temperatury i podwyższony pobór. Komunikat wydał wójt Bartosz Podolak.

– “Problem ciśnienia i dostępności wody w okresie letnim występuje w naszej gminie od kilku lat. Powodami takiej sytuacji jest systematyczna rozbudowa sieci wodociągowej, ale też brak budowy SUW przez kilka ostatnich lat. W okresie letnim mieszkańcy podlewają ogródki, ale też w dużym stopniu trawniki i ogrody zielone co dodatkowo powoduje wytężoną pracę naszych SUW. W tym roku susza powoduje obniżenie lustra wody znajdującego się pod ziemią. Sytuacja suszy dotyka mieszkańców Naszej Gminy jak również gmin sąsiednich.” – czytamy w oświadczeniu.

Gmina podjęła działania mające na celu poprawę sytuacji.

Zasilono mieszkańców w dwa dodatkowe źródła zewnętrzne. Od godziny 13.00, 17.06.2019 sytuacja powinna się poprawić.

Dodatkowe zasuwy i woda będzie uzupełniana w okresie od godz. 22.00 do 7.00. W dzień będą pracowały SUWy z pełną wydajnością. To powinno doraźnie poprawić sytuację zaopatrywania mieszkańców w wodę przez całą dobę.

Rozsądne gospodarowanie wodą

– “Obecnie zleciliśmy koncepcję zwodociągowania Gminy Rzekuń do 2040 r. Dzięki temu budowana infrastruktura będzie przygotowana na rozbudowę Naszej Gminy i ujęć wody. Trwają też prace z geologiem poszukującym nowych złóż wody oraz rozmowy z sąsiednim samorządem o wspólnej budowie SUW na styku Gmin.

Równocześnie zwracam się z prośbą o rozsądne gospodarowanie wodą. Podlewanie ogrodów o wielkich powierzchniach powoduje tak drastyczne ubytki wody, że nasze stacje nie są w stanie poradzić sobie z produkcją. Proszę o rozsądek, rozwagę i zrozumienie, tak aby wody starczyło dla wszystkich.” – dodano w wydanym oświadczeniu.

eostroleka.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY