Wielki Czwartek: Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. episkopat

Dzisiaj w Wielki Czwartek, Kościół Katolicki rozpocznie obchody najważniejszego okresu dla każdego katolika. Rozpoczyna się Triduum Paschalne, które uwiecznia ostatnie dni Jezusa Chrystusa z jego uczniami oraz przypomni wszystkim wiernym o potędze Zmartwychwstałego Zbawiciela.

Dzisiaj odprawiane są Msze Święte podczas, których biskupi święcą Krzyżmo Święte (olejki – red.) używane podczas całego roku do obrzędów liturgicznych. Główną osią dzisiejszej celebracji kapłanów jest Msza Święta wieczorna.

Prezes Ruchu Narodowego dla DoRzeczy: Demontaż Unii od wewnątrz możliwy

W Wielki Czwartek podczas liturgii, biskupi i kapłani obmywają tradycyjnie grupie wybranych mężczyzn stopy na pamiątkę podobnego gestu jaki wykonał Jezus na swoich Apostołach przed ostatnią wieczerzą.

Kardynał Nycz przypomniał co znaczy Triduum Paschalne – “W Wielki Czwartek wieczorem rozpocznie się triduum paschalne, trzy święte dni, które stanowią jakby jedną całość od pamiątki Wieczerzy Pańskiej”.

Papież Franciszek odprawi tą Mszę Świętą w zakładzie karnym w Velletri pod Rzymem. Obmyje podczas niej stopy dwunastu więźniom przebywającym w nim.

Msza Wieczerzy Pańskiej symbolizuje ostania wieczerzę przyrządzoną przez uczniów Chrystusa na jego prośbę. Podczas niej ustanowił sakrament eucharystii oraz kapłaństwa.

“Dziękujemy Bogu za dar powołania każdego z Was i za wszystkie dni Waszej wiernej służby Jemu samemu oraz Jego ludowi. (…) Modlimy się o umocnienie każdego z Was w służbie Jedynego i Wiecznego Kapłana. Prosimy Ducha Świętego o moc do posługi i radość płynącą z wiary. Niech też nieustannie wspiera Was Maryja, pierwsza Uczennica Pana i troskliwa Matka Kapłanów” – wspominają biskupi w dzisiejszym liście do kapłanów.

gazeta.pl/episkopat

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY