REKLAMA

Czaputowicz na forum ONZ krytykuje syryjskie władze

Minister Spraw Zagranicznych, Jacek Czaputowicz wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, podczas którego skrytykował Syrię i popierającą ją Rosję.

Spotkanie RB ONZ dotyczyło przestrzegania prawa humanitarnego. Szef MSZ zapowiedział na posiedzeniu, że na tym zagadnieniu skupi się sierpniowa prezydencja Polski w Radzie Bezpieczeństwa.

Podczas wypowiedzi dla mediów skrytykował kraje, które według niego nie przestrzegają konwencji genewskich dotyczących kwestii humanitarnych. Jako przykład państwa, w którym są łamane prawa człowieka przywołał Syrię.

Czytaj również: Czaputowicz: David Irving nie zostanie wpuszczony do Polski

„Ludzkie istnienie nie jest traktowane z odpowiednią godnością, a temu służy prawo humanitarne” – mówił Czaputowicz dodając, że w Syrii „Tamtejszy reżim stosuje takie środki jak broń chemiczna, co powoduje cierpienia ludności cywilnej”.

„Musimy ciągle dbać, żeby prawo humanitarne było przestrzegane i Polska do tego dąży. Koncentrujemy się w szczególności na takich kwestiach, jak zapewnienie rozwoju dzieciom, żeby nie były wciągnięte w wojnę, a także (pomoc) osobom starszym i chorym” – mówił szef dyplomacji.

Minister zaznaczył także, że poparcia Syrii udziela Rosja. Dodatkowo do naruszenia praw humanitarnych dochodzi również w Jemenie i Sudanie Południowym.

defence24.pl

REKLAMA

Komentarze