Astana zmieni swoją nazwę – Odda hołd byłemu prezydentowi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Wikipedia Commons

Astana ma zmienić swoją nazwę na Nursułtan. Taką decyzję podjął pełniący obowiązki prezydenta Kasym-Żomart Tokajew. Parlament przegłosował ustawę zmieniającą nazwę stolicy Kazachstanu.

Kazachski parlament przegłosował ustawę o zmianie nazwy stolicy państwa. Astana ma zmienić się na Nursułtan oddając tym samym hołd odchodzącemu prezydentowi Nazerbajewowi.

Czytaj więcej: Trump o rozmowach z Chinami: Idą bardzo, bardzo dobrze

O tym fakcie poinformował na Twitterze dziennikarz Gazety Prawnej, Michał Potocki – “Jedną z pierwszych propozycji nowego p. o. prezydenta Kazachstanu jest przemianowanie stolicy na Nursułtan”.

P.o. prezydenta Kosym-Żomart Tokajew zapowiedział, że będzie kontynuował kurs polityczny byłego prezydenta informował dziennikarz.

Córka Nazerbajewa nowym marszałkiem Senatu

Dariga Nazerbajew została nowym marszałkiem Senatu. Jest ona córką odchodzącego prezydenta. Jak powiedział Michał Potocki jest to nieprzypadkowe. Tokajew od lat był szykowany na objęcie fotela prezydenta tak samo jak Dariga.

Nursułtan nie było pierwszą nazwą stolicy Kazachstanu. W przeszłości nosiła ona miano Akmoły (1830), Akmolińsk (1832), Celinograd (1961), Akmoła (1992), Astana (1998) – od tego roku przyjmie nazwę Nursułtan.

Twitter

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY