Uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego przez polskich żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. ZŻNSZ

5 maja 2018 r. w Holiszowie w zachodnich Czechach odbyły się uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego przez polskich żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Piotra i Pawła w Holiszowie. Następnie uczestnicy uformowali pochód i wraz z pocztami sztandarowymi przeszli pod bramę byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie.

Centralnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy umieszczonej w murze byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Starania o jej wmurowanie trwały kilka lat. Wkomponowaliśmy małą tablicę, ufundowaną przez naszych czeskich przyjaciół w 2006 roku, w obecną dużą, polską tablicę“– mówił Prezes Związku Żołnierzy NSZ Karol Wołek.

Na tablicy można przeczytać – W tym miejscu dniu 5.05.1945 roku polscy żołnierze z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych wyzwolili 1000 więźniarek z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Polacy uratowali 280 Żydówek przed spaleniem żywcem przez SS.

Uroczystości uświetniła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Orkiestra Wojskowa. Z Polski na uroczystości przyjechało ponad 100 osób, wśród nich grupa motocyklistów z Rajdu Katyńskiego śladami Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

To pierwszy taki rajd. Zaczęliśmy przed tygodniem w Górach Świętokrzyskich i odwiedzamy miejsca związane z Brygadą. Rajd zaczęliśmy jednak od wizyty w Muzeum Katyńskim. Chciałem kolegom pokazać, jakiego losu chcieli uniknąć żołnierze Brygady Świętokrzyskiej a jaki szykowano nam na wschodzie – mówił organizator rajdu, członek Stowarzyszenia Rajd Katyński Michał Nowak.

ZŻNSZ

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY