Słowacja: Milan Mazurek skazany za podżeganie do nienawiści

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Media Narodowe

Poseł Partii Ludowej „Nasza Słowacja” Milan Mazurek został skazany przez sąd za wypowiedzi, które miały naruszać prawo dotyczące zniesławienia i kierowania gróźb pod adresem innych osób z powodu ich etnicznego pochodzenia. Nacjonaliści uważają jednak proces za typowo polityczny, ponieważ prowadzący sprawę sędzia wypowiadał się w mediach niepochlebnie na temat ich obecności w słowackim parlamencie.

Zgodnie z wczorajszym wyrokiem specjalistycznego sądu w Bańskiej Bystrzycy, Mazurek musi zapłacić pięć tysięcy euro grzywny za popełnienie przestępstwa dotyczącego zniesławienia i grożenia ludziom ze względu na ich rasę, narodowość, kolor skóry lub pochodzenie etniczne. Poseł Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana „Naše Slovensko”, LS-NS) będzie musiał przy tym odbyć karę sześciu miesięcy więzienia, o ile nie uiści powyższej opłaty.

Na sali rozpraw pojawiło się około trzydziestu zwolenników nacjonalistów, a pod budynkiem sądu odbyła się manifestacja z ich udziałem. Sam Mazurek odwołał się od decyzji słowackiego wymiaru sprawiedliwości, podobnie zresztą jak prokurator domagający się dla niego wyższej kary. Przedstawiciel prokuratury chce bowiem m.in. wysłać posła LS-NS na obowiązkowe szkolenie dotyczące Holokaustu na Romach.

Zdaniem ugrupowania proces miał jednak charakter polityczny. Choćby fakt bierności prokuratora na ostatniej rozprawie ma świadczyć, iż wyrok został ustalony już wcześniej, podobnie zresztą jak nieuwzględnienie zeznań Cygana przyjaźniącego się z Mazurkiem od dzieciństwa, który miał zaprzeczać, aby parlamentarzysta miał rasistowskie poglądy.

Wyrok dotyczy słów Mazurka sprzed dwóch lat, kiedy na antenie jednej z rozgłośni internetowych krytykował aspołeczną część Cyganów, co zdaniem jego obrońców nie jest wcale nawoływaniem do nienawiści z powodu pochodzenia etnicznego. Poseł LS-NS odniósł się wówczas do sprawy dotacji w wysokości 150 milionów euro na społeczność romską na Słowacji, choć jego zdaniem nie miała ona żadnego wkładu w istnienie słowackiej państwowości.

NASZA SŁOWACJA / EUROPEJSKIE NACJONALIZMY

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY