Podpisany projekt rozporządzenia upraszczający wycenę strat po nawałnicach został przekazany do Kancelarii Premiera

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Flickr

Projekt rozporządzenia upraszczającego odbudowę po nawałnicach został dziś przekazany do kancelarii pani premier Beaty Szydło. Zakomunikował minister Mariusz Błaszczak. Limit wypłat na odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych ma wzrosnąć ze 100 tys. zł do 200 tys. złotych.

Błaszczak na konferencji prasowej poinformował o rozmowie z premier Beatą Szydło. Wynikło z niej, iż rozporządzenie w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 roku, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych ma być jak najszybciej wydane.

W dokumencie zawartych jest 100 gmin.10 z województwa pomorskiego, 28 z województwa kujawsko-pomorskiego, pozostałe z województwa wielkopolskiego. W tych gminach obowiązują uproszczone procedury związane z uzyskiwaniem zgód na odbudowę i remonty budynków. Mówił szef MSWiA.

Błaszczyk poinformował, że mieszkańcy, których domy zostały zniszczone, będą  mogli otrzymać nawet  200 tys. zł. Zależnie od ilości zniszczeń kwota ta może być wyższa. Rozporządzenie ma objąć również budynki gospodarcze.

Te budynki także zostały zniszczone, one dotychczas nie podlegały zasadom odbudowy, w związku z tym włączyliśmy także te budynki. Zgodnie z delegacją ustawową. Powiedział minister. Tu chodzi o byt mieszkańców, którzy prowadzą gospodarstwa rolne. W przypadku tych budynków także kwota, która jest przeznaczona na odbudowę, została ustalona w wysokości do 100 tys. zł.

Błaszczyk zakończył podkreśleniem roli pomocy ze strony samorządów lokalnych w kwestii zniszczeń jakie przyniosła nawałnica. To samorządy lokalne wypłacają pieniądze, które otrzymują od rządu, to samorządy lokalne są gospodarzami na miejscu, to samorządy lokalne powinny powoływać sztaby kryzysowe gminne i powiatowe. Różnie z tym bywa, moje doświadczenia też są różne, ale nie chcę wprowadzać tu ocen. Zależy nam wszystkim na tym, żeby szybko i sprawnie usunąć skutki nawałnicy, która przeszła nad Polską w nocy z piątku na sobotę.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY