REKLAMA

1000 funtów za nieprzestrzeganie kwarantanny. Wielka Brytania wprowadza nowe zasady dla przyjeżdżających

1000 funtów za nieprzestrzeganie kwarantanny. Wielka Brytania wprowadza nowe zasady dla przyjeżdżających

Minister Spraw Wewnętrznych Priti Patel poinformowała, że od 8 czerwca osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii będą musiały odbyć 14-dniowy okres kwarantanny.

REKLAMA

Obowiązek dwutygodniowej kwarantanny obejmie obywateli brytyjskich i cudzoziemców. Podczas przekraczania granicy będą mieć obowiązek udzielenia informacji dotyczących planowanego miejsca pobytu. Brak takiej informacji dla służb brytyjskich może wiązać się z karą w wysokości 100 funtów. Podróżni otrzymają także propozycję skorzystania z aplikacji, która służy śledzeniu kontaktów.

W przypadku cudzoziemców możliwa deportacja

Złamanie zasad kwarantanny będzie groziło karą w wysokości 1000 funtów, lub skierowaniem sprawy do sądu i karą bez wyznaczonego górnego pułapu. Dla cudzoziemców zaś może oznaczać deportację, będzie to jednak rozwiązanie ostateczne.  Osobom na kwarantannie nakazuje się pozostać w domu oraz nie przyjmować gości.  Nad przestrzeganiem zasad czuwać będą urzędnicy, przeprowadzający kontrole.

14-dniowa kwarantanna nie obowiązuje jednak wszystkich. Nie muszą jej odbywać pracownicy transportu drogowego i towarowego, którzy odpowiedzialni są za dostawę towarów. Przepisy nie dotyczą także personelu medycznego, sezonowych pracowników rolnych  a także osób, których miejsca zamieszkania objęte są Wspólnym Obszarem Podróży. Obszar ten uwzględnia poza Wielką Brytanią  Irlandię, Wyspy Normandzkie i Wyspę Man.

Minister Spraw Wewnętrznych nie określiła, czy pewne kraje zostaną wyłączone z obowiązku kwarantanny. Co prawda pojawiła się informacja o możliwym wyjątki dla Francji, jednakże Brytyjczycy nie podjęli w tej kwestii żadnej decyzji. Przewiduje się, że zwolnienie z 14-dniowej izolacji będą możliwe dla krajów o niskim stopniu zakażeń. Jednak Priti Patel zaleca, aby ograniczyć podróże do niezbędnego minimum.

ŹRÓDŁO: PAP

Zobacz także: Kaczyński zapowiada kongres PiS

REKLAMA

Komentarze